Hlavní obsah
Novorozené mládě gorily s matkou Kijivu Foto: Jan Handrejch, Právo

Testy DNA prokázaly, že gorilí mládě z pražské zoo je samec

Testy DNA prokázaly, že gorilí mládě narozené před necelým měsícem v pražské zoo je samec. Na sobotním charitativním Běhu pro gorily v Praze to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Jde tak o druhého gorilího "kluka" vedle tři roky starého Tatua. Gorilí matka Kijivu má ještě pětiletou samičku Moju.

Novorozené mládě gorily s matkou Kijivu Foto: Jan Handrejch, Právo
Testy DNA prokázaly, že gorilí mládě z pražské zoo je samec

Protože pohlaví u mláďat goril nelze určit prostým pohledem, musely rozhodnout analýzy DNA ze vzorků trusu. Ani ty však nebývají vždy zcela průkazné. První test Moji ukazoval, že jde o samečka, skutečné pohlaví vědci potvrdili až po opakovaném rozboru vzorku.

Ani u Tatua si vědci dlouho nebyli jisti jeho pohlavím. Dva různé testy totiž dopadly rozdílně. Skutečný stav odborníci zjistili, až když bylo mládě přes půl roku staré.

Novorozené mládě gorily s matkou Kijivu

Foto: Jan Handrejch, Právo

Gorilí novorozeně bude pokřtěno 30. května, kmotrem bude zpěvák Karel Gott. Jméno zoo vybere z více než 3000 návrhů, které lidé na její výzvu zaslali. Navrhovali především africká a česká jména, část návrhů tvořily také nejrůznější zkratky jmen rodičů potomka a jeho sourozenců.

V Česku se gorily chovají od 60. let 

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v české metropoli si získaly velkou popularitu. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney. Richarda, otce Moji, Tatua i nového mláděte, získala zoo z Británie. Ve skupině jsou ještě samice Kamba a Shinda.

V Česku se gorily chovají od 60. let, vůbec prvním mládětem se však stala až Moja. Její jméno ve svahilštině znamená "první", jméno jejího bratra Tatu znamená v témž jazyce "třetí".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků