Hlavní obsah
 

Smrtelně jedovaté měchýřovky zaplavily pláže anglického hrabství

Na několika plážích v anglickém Cornwallu se objevily měchýřovky portugalské. Tato stvoření z mořských hlubin jsou pro člověka smrtelně jedovatá. Na pláže se měchýřovky dostaly vlivem nedávných bouří.

 
Smrtelně jedovaté měchýřovky zaplavily pláže anglického hrabství

Měchýřovka portugalská, jejíž žahavá vlákna dosahují délky dvaceti metrů, není samostatným živočichem. Je to kolonie organismů, kdy tělo jednoho jedince, který se změnil v plovák v podobě galéry nebo načervenalého igelitového sáčku, vyživuje ostatní. Na žahavých vláknech jsou nematocysty, vystřelující harpunovité šipky s neurotoxinem.

Měchýřovka žije v teplých vodách Atlantiku, v Indickém oceánu i v Pacifiku. Na cornwallských plážích byly první měchýřovky spatřeny už 6. října. Úřady proto plavce před nebezpečím, které plyne z přítomnosti těchto tvorů ve vodě i na písku, varují.

Pokud by se člověk přece jen dostal do kontaktu s medúzou, první pomoc je následující: Odstraňte všechna přisátá chapadla rukavicí, klackem nebo ručníkem. Za každou cenu se vyhněte dalšímu kontaktu s kůží. Ránu nemyjte, pouze ji opláchněte mořskou vodou. Poté na ránu přiložte ledový obklad. Vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků