Hlavní obsah
 

Rázná chůze, pravá ruka připravena tasit. Putin a další ruští představitelé chodí všichni stejně

Ruští vysocí představitelé včetně prezidenta Vladimira Putina chodí stejným způsobem - ráznou chůzí, přičemž téměř nepohybují pravou rukou. Důvodem je to, aby mohli rychle tasit zbraň, uvádí studie expertů vedených nizozemským profesorem neurologie Bastiaanem Bloemem zveřejněná v odborném časopise British Medical Journal (BMJ).

 
Rázná chůze, pravá ruka připravena tasit. Putin a další ruští představitelé chodí všichni stejně

Ráznou chůzi s pravou rukou u těla chodí nejen Putin, ale i dva bývalí ministři obrany Anatolij Serďukov a Sergej Ivanov. Stejně je na tom vysoký vojenský velitel Anatolij Sidorov. Chodí však takto také premiér Dmitrij Medvěděv, ačkoli ten nikdy v tajné službě nebyl.

Bloemův tým nejdřív zvažoval variantu, že tento způsob chůze může svědčit o počínající Parkinsonově chorobě. To ale nebylo v souladu s tím, že je Putin v dobré fyzické kondici, hraje hokej, plave a věnuje se judu.

Pak experti zjistili, že v manuálu pro agenty KGB bylo uvedeno, jak mají chodit, aby mohli rychle tasit zbraň.

Ruský prezident si podle týmu nizozemských expertů osvojil styl chůze, při kterém prakticky nehýbe pravou rukou. Zřejmě za to může výcvik u KGB

Foto: Profimedia.cz

Podle nich tato chůze může být projevem behaviorální adaptace po výcviku u KBG nebo nácviku nošení zbraně, kdy jsou lidé naučeni při chůzi držet pravou ruku u hrudi. Zjistili, že podobně chodili i herci hrající kovboje ve filmech o Divokém západě.

Putin působil jako agent KGB v bývalé NDR v letech 1985 až 1990. V případě premiéra Medvěděva se vědci domnívají, že se stylem své chůze pokusil napodobit Putina, dodal britský list Daily Telegraph.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků