Hlavní obsah
 

První představení od roku 2006. Jezdecké divadlo se vzpamatovávalo z tragédie dlouhých 13 let

Ruské Státní jezdecké dramatické divadlo Narty ze Severní Osetie v Kavkazu po 13 letech nečinnosti otevřelo své brány. Diváci tak mohli na vlastní oči vidět kousky, které byly naposledy ke zhlédnutí v roce 2006.

 
První představení od roku 2006. Jezdecké divadlo se vzpamatovávalo z tragédie dlouhých 13 let

Severní Osetie má v chovu a výcviku koní bohatou tradici. Koně hrají také zásadní roli v každodenním životě obyvatel tohoto regionu, stejně jako v jeho historii. Byli zásadní pro formování tamního zemědělství stejně jako hráli hlavní roli ve vojenství.

Dodnes na koních jezdí osetské pohraniční hlídky. I tradiční osetská svatba se odehrává na koňském hřbetu. Součástí tradic jsou i dramatická představení, která se také odehrávají ze sedla. Tyto tradice představuje právě divadlo Narty.

Divadlo poznamenala tragédie

Jezdecké divadlo Narty bylo založeno v roce 1990 s podporou ruského ministerstva kultury. 20. září roku 2002 však soubor zasáhla tragédie, když sedm jeho členů bylo zavaleno lavinou na ledovci Kolka při filmovém natáčení.

Ztráta sedmi umělců spolu s finančními potížemi vedla k tomu, že divadlo po čtyřech letech zavřelo své brány a soubor přestal vystupovat.

Divadlo ožilo k poctě osetského básníka

Až doposud. Hra jménem Festival v Horách, která byla k vidění v říjnu, je věnována 160. výročí narození významného osetského básníka Kosty Chetagurova. Jedná se o první vystoupení souboru po 13 letech.

Představení čerpalo především z místních tradic, k vidění byla krasojízda na koni, dramatická i bojová vystoupení, stejně jako zpěv v tradičních krojích.

„Miluji svou práci, myslím, že právě láska k práci je to, co udrželo divadlo naživu,“ uvedl pro Reuters ředitel jezdeckého dramatického divadla Narty Timur Sikojev.

„Bylo skvělé je vidět znovu na scéně,“ neskrývala štěstí divačka Madina Zangjeva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků