Hlavní obsah
Přátelství kozla a tygra nedopadlo dobře, ale pár let fascinovalo celé Rusko. Foto: Profimedia.cz

Pohádka o přátelství tygra s kozlem skončila

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil. Timurovo srdce se zastavilo 5. listopadu, sdělil agentuře AFP ředitel zoo z východoruského Vladivostoku Dmitrij Mezencev.

Přátelství kozla a tygra nedopadlo dobře, ale pár let fascinovalo celé Rusko. Foto: Profimedia.cz
Pohádka o přátelství tygra s kozlem skončila

Zvířata se poprvé setkala koncem roku 2015, avšak schůzka neměla trvat dlouho – Timur byl předložen tygrovi jako živá kořist k večeři. Proti veškerým předpokladům a přírodním zákonům se ale krmení nekonalo. Kozel neprojevil sebemenší strach, zvířata se spřátelila a pak se nehnula jedno od druhého. Společně se krmila, hrála si i spala.

Jejich osud sledovali lidé na sociálních sítích. Mezencev tehdy hovořil o zázraku a o „volání lásky shora“. Ošetřovatelé už raději tygrovi přestali servírovat živé kozly a Amur přešel na králičí dietu.

Všechno má ale svůj konec. Timur si jej přivodil sám, když začal na tygra příliš ostře dorážet. Když ho v roce 2016 podupal, Amur ho prudce odstrčil a kozlík se skulil z kopce. Timura pak odvedli z tygrova dosahu, kozel se ale ze zranění nikdy plně nezotavil.

Netradiční přátelství trvalo několik měsíců.

Foto: Profimedia.cz

Převezli ho k ošetření 9000 kilometrů daleko, až do Moskvy, ale ani to nepomohlo. Někteří ošetřovatelé se domnívají, že příčinou jeho smrti byl smutek z odloučení od Amura. A smutní jsou i mnozí Rusové, kteří idylu sledovali na sociálních sítích.

„Odvážný Timure, zůstaneš navždy v našich srdcích,“ napsal jeden z nich v reakci na kozlovu smrt. Elvira Golovinová, která sudokopytníka ošetřovala, řekla, že Timur bude zpopelněn důstojně. A zoo ve Vladivostoku počítá s tím, že na Timurův hrob pořídí bronzovou sochu.

Nikoliv zázrak ale potřeba

I když to mnozí přirovnávají k zázraku, situace, kdy kořist není predátorem snědena, je v přírodě poměrně vzácná nikoliv výjimečná. A v případě zajetí se u zvířat projevuje ještě častěji. V případě tygra mohlo dojít k tomu, že potřeba šelmy se socializovat byla větší než hlad.

Jak Mezencev vysvětlil v rozhovoru z roku 2016, zvířata žijící v zajetí nepotřebují vytvářet a bránit svoje teritorium, shánět potravu či hledat partnera. „Tohle všechno vyžaduje čas a energii. Když to zvířeti seberete, začne se nudit,“ uvedl tehdy Mezencev. Díky tomu se vytvořilo mezi zvířaty pouto, kdy tygr už kozla přestal považovat za svou kořist.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků