Hlavní obsah
Ostravské muzeum Marta Roszkopfová 2013 (scénografie). 7. 11. 2013 Foto: Josef Zajíc

Petr Našic: Formanovi vadily české levárny

Když režisér Miloš Forman točil před lety v Praze film Amadeus, k natáčení se tehdy vnutil nenápadný mladý fotograf Petr Našic. A tak vznikly neobvyklé snímky, které mohou zájemci vidět v Café-baru v pražském Platýzu.

Ostravské muzeum Marta Roszkopfová 2013 (scénografie). 7. 11. 2013 Foto: Josef Zajíc
Petr Našic: Formanovi vadily české levárny

Petr Našic si z nich nejvíce cení fotografie policajta, který hlídá kompars oblečený do historických kostýmů. Připomeňme, že Amadeus se natáčel za hluboké totality.

"Za tím policajtem stojí totiž další hlídač v nenápadném obleku, který zase střeží toho policajta. Myslím, že ta fotografie má zvláštní atmosféru. Všichni na ní působí poněkud trapně. Jakoby nikdo z nich nevěděl, co má vlastně dělat," popsal Petr Našic svou nejoblíbenější fotografii z vystavené kolekce.

"Na komparsistech je jen vidět, že jsou rádi, že dostanou za natáčecí den pětistovku, což v minulém režimu bylo dost, ten policajt se zase jakoby stydí, že tam na ně kouká v uniformě a navíc za ním stojí jeho šéf," dodal divadelní fotograf. 

.: Petr Našic, divadelní fotograf

Formana dodnes obdivuje

Petr Našic se tehdy setkal s Milošem Formanem poprvé a dodnes obdivuje jeho styl práce.

"Byl velmi vlídný, jen mu vadily takové ty české levárničky, výmluvy, že něco nejde, když se na něco zapomnělo. Nesnášel, když někdo neudělal něco, co měl, a ještě se tvářil já nic, já muzikant. Na herce nikdy nebyl sprostý, i když jim někdy něco hned nešlo tak, jak si představoval," zavzpomínal Našic na slavného režiséra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků