Hlavní obsah
Zahra na snímku se svou matkou Naku, která v dubnu zemřela. Foto: Profimedia.cz

Osiřelého mláděte gorily se ujala náhradní matka

Devítiměsíční samičku gorily Zahru ze zoo v americkém Milwaukee v dubnu potkala smutná událost, neboť rázem přišla o oba rodiče. Mládě však bylo v nedávné době převezeno do zoo v Columbusu, kde se jí ujala náhradní gorilí matka. A zatím se zdá, že si zvířata rozumí, píše deník Daily Mail.

Zahra na snímku se svou matkou Naku, která v dubnu zemřela. Foto: Profimedia.cz
Osiřelého mláděte gorily se ujala náhradní matka

Rodiče Zahry, sedmnáctiletá Naku a jednatřicetiletý Cassius, se nakazili gastrointestinální infekcí, jejímž následkům oba podlehli. Nákazu s největší pravděpodobností způsobila bakterie, která se dostala do vody v jejich výběhu.

Z jejich malé dcery Zahry se tak rázem stal sirotek, o kterého dennodenně pečovali tamní ošetřovatelé. Zástupci z organizace Gorilla Species Survival Plan však usilovali o její integraci do nové sociální skupiny a našli vhodnou zoo s několika potenciálními náhradními matkami.

Úspěšný byl hned první pokus

Zahra tak putovala do více než 700 kilometrů vzdáleného Columbusu, kde byla představena jednačtyřicetileté gorile jménem Toni. Ta má s pečováním osiřelých mláďat bohaté zkušenosti, neboť již v minulosti vychovala mládě, kterého se zřekla vlastní matka v zoo v Oklahomě.

A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Už první týden, co jsou spolu, totiž napovídá, že si budou rozumět.

Zahra osiřela, nyní se však zdá, že se jí ujme náhradní matka.

Foto: Profimedia.cz

„Zahra do naší zoo dorazila před dvěma týdny. Nějakou dobu jsme ji drželi o samotě, abychom se ujistili, že je zdravotně zcela v pořádku. Tento týden jsme ji dali dohromady s Toni, se kterou se pomalu seznamuje a až budou obě připravené, přidají se ke zbytku tlupy,“ vysvětlil veterinář z columbijské zoo Randy Junge.

„Je to nesmírně uspokojující, když se taková spojení podaří. Pro Zahru je to ta nejlepší možnost,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků