Hlavní obsah
 

Olomoucká zoo zažívá sobí babyboom

Překvapení zažili letos ošetřovatelé v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Na jaře se tu narodila hned čtyři mláďata soba polárního, tři samičky a jeden samec. A nevadí jim ani nynější parné dny. Přečkávají je ve stínu zeleně či ve stáji pod vyhlídkovou plošinou, která jim poskytuje chládek.

 
Olomoucká zoo zažívá sobí babyboom

Otcem všech čtyř mláďat je sobí samec přivezený z Brna, který se v olomoucké zoo pářil s několika samicemi. „Mláďata se začala rodit začátkem května, což bylo o něco později než obvykle. Tolik mláďat jsme nečekali,“ řekl v úterý novinářům ošetřovatel Petr Šedaj.

Samice se podle něj o mláďata pečlivě starají. „Jsou to starší zkušené samice, takže s tím žádný problém není. Horší by to bylo, kdyby některá z nich měla dvojčata, což se nám také dříve stalo,“ podotkl Šedaj.

Sob polární, který je zvyklý na kruté mrazy, žije v Severní Americe na Aljašce a v Kanadě, ve Skandinávii i v severních oblastech Ruska až po severní Mongolsko.

V Olomouci od roku 1994

„Mylnou představou je, že se živí jen lišejníky. Ty jsou jejich hlavní potravou v zimě, ale na jaře a v létě v místech, kde žijí, roste kolem 270 druhů bylin. Ty jim spolu s travinami, listím a výhonky keřů poskytují možnost načerpat na zimu hodně živin,“ uvedla zooložka Libuše Veselá.

Soby chová olomoucká zoo od roku 1994 a jejich stádo tu bez větších problémů přečkává i vysoké teploty. Ty letos umocnila vichřice Eberhard, která udeřila v noci na 11. března a po jejím řádění zůstaly v zoo stovky vyvrácených či polámaných stromů.

„Po vichřici u nás výrazně ubylo lesního porostu. Proto máme soby ve výběhu, kde mají k dispozici chladné stáje. Tam je jim dobře,“ dodala zooložka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků