Hlavní obsah

Neplatičům mohou sešrotovat auto

Britští řidiči v pátek mohli naposled ve všední den vjet do centra britské metropole o rozloze 21 kilometrů čtverečních zadarmo. Od pondělí bude radnice vybírat od každého automobilu pět liber denně (250 korun), aby omezila dopravní zácpu a přesvědčila Londýňany, aby jezdili metrem nebo autobusem.

Neplatičům mohou sešrotovat auto

Pravidla pro vjezd do středu Londýna od pondělního rána jsou jednoduchá. Platí se za vjezd ve všední dny mezi sedmou ranní a 18:30 hodinou večer. Zaplatit je nutno nejpozději tentýž den, a to do 22 hodin. Zaplacení mezi 22. hodinou a půlnocí je se stoprocentní přirážkou.

Značení centra a pokuty

Pásmo je označeno velkým bílým C v červeném kruhu na vozovce. Kdo je přejede ocitne se v databázi, protože kamery snímají poznávací značky vozidel. O půlnoci se porovnají se záznamy zaplaceného mýta. Kdo nezaplatí dostane pokutu 80 liber. Po měsíci se zvýší na 120 liber. A hříšníkům, kteří pravidelně neplatí, má starosta právo zabavit jejich automobil, a buď ho prodat nebo sešrotovat.

Londýňané za vjezd do města zaplatili už nyní - ještě než se začalo vybírat. Starosta si na vybudování celého systému totiž z městského rozpočtu přidělil 200 milionů liber. Pokud bude mít akce kladný výnos, je povinen ho celý dát na zlepšování veřejné dopravy. Zatím se počet autobusů zvýšil o dvě stě.

Spory

Nový projekt vyvolává řadu sporů. Ještě v pátek se řešila jeho přípustnost před soudem. Vyšly dvě odborné studie - jedna tvrdí, že mýto na trvalé dopravní zácpě v Londýně naprosto nic nezmění. Druhá dospěla k závěru, že mýto osobní dopravu omezí tak dramaticky, že městská hromadná doprava zkolabuje.

Levicový starosta Ken Livingstone se schovává za ideje pravicového ekonoma Miltona Friedmana a všude prohlašuje, že myšlenku na daň z užití veřejného statku - ulic ve středu města - převzal od něj. Livingstone už dopředu přiznal, že první den platnosti mýta bude "příšerný", a proto si vybral den školních prázdnin, kdy mnoho rodičů namíří svá auta směrem od města, nikoli do něj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků