Hlavní obsah
 

Navzdory hrozbě statisícové pokuty farmář zachránil lachtaní mládě

Pětačtyřicetiletý novozélandský farmář Dee Knapp narazil minulé pondělí během rutinní prohlídky pastvin na překvapivého návštěvníka. V polích se krčilo malé lachtaní mládě. Farma nedaleko města Invercargill je přitom vzdálená více než deset kilometrů od nejbližší pláže.

 
Navzdory hrozbě statisícové pokuty farmář zachránil lachtaní mládě

Knapp okamžitě informoval příslušné úřady, konkrétně Department of Conversation (DoC), který má na starosti ochranu přírodního a kulturního dědictví. „Řekli mi ale jenom, že se ho nemám dotýkat a nechat přírodu, ať se o to postará,“ uvedl Knapp pro Caters News.

S tím se ale farmář nehodlal smířit. „Všude kolem něj dupaly krávy. Měl jsem strach, že kdybych ho tam nechal, tak ho rozdupou,“ řekl Knapp. Malého lachtana proto zabalil do deky a odnesl domů.

Tam pro něj rozmrazil nějaké ryby a hladové mládě nakrmil. Nechal ho chvíli odpočinout a pak se s ním vydal k břehům oceánu. „Jakmile jsme se dostali k vodě, začal pískat a čuchat všude kolem. Chtěl se dostat pryč,“ vzpomínal Knapp na chvíle předtím, než lachtana vypustil do vody.

Úřadům dávejte vědět, radí farmář

Krátce na to zavolali farmáři zpět lidé z DoC a Knapp jim vysvětlil, co udělal. Úředníci pro jeho čin sice měli pochopení, zároveň mu ale sdělili, že se tak vystavil možnosti pokuty v maximální výši až 250 tisíc novozélandských dolarů (zhruba čtyři milióny korun).

Podle zákona o mořských savcích z roku 1978 je totiž přísně zakázáno jakkoli lachtany rušit, ubližovat jim nebo je zabíjet. Pod zákon spadá i dotýkání se nebo převážení zvířete. Případného postihu se však Knapp neobává. Přeci jen šlo o specifickou situaci. „Udělal bych to znovu. Nikdo přece neponechá mládě svému osudu, když je v nebezpečí,“ uvedl farmář.

Sám ale varuje před unáhlenými záchranářskými akcemi. „Dejte vědět DoC. Jestliže je zvíře v nebezpečí, řekněte jim, že je v nebezpečí,“ uzavírá Knapp s tím, že by si každý měl zjistit, zda svou pomocí zvířeti neublíží ještě víc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků