Hlavní obsah
 

Muž tří tváří: Francouz jako první na světě podstoupil dvakrát transplantaci obličeje

Francouz Jérôme Hamon se stal prvním člověkem na světě, který má za sebou dvojí transplantaci obličeje. První zákrok podstoupil v roce 2010 kvůli deformaci obličeje zaviněné genetickou chorobou, druhý letos v lednu. Tisku sdělil, že se cítí dobře a svou „novou totožnost” okamžitě přijal.

 
Muž tří tváří: Francouz jako první na světě podstoupil dvakrát transplantaci obličeje

Před novináře předstoupil minulý týden v nemocnici s hladkým a nehybným obličejem, který dosud zcela nepřiléhal k lebce, uvedla agentura AFP. To se ale má podle lékařů časem spravit. „Mně je 43, dárci bylo 22. Takže jsem omládl o 20 let,“ zavtipkoval.

Hamon užívá imunosupresivní léky, které mají zabránit tomu, aby jeho organismus nový obličej neodmítl jako po poslední operaci. „Nemůžu se dočkat, až s tím přestanu,” řekl novinářům obtížně se vyjadřující Hamon s tím, že léčba ho již unavuje. Nemocnici od ledna neopustil.

Obě transplantace provedl v jedné pařížské nemocnici tým lékaře Laurenta Lantierieho. „Měl jsem strach, že nenajdeme vhodného dárce. Bylo to opravdu stresující. Přemýšleli jsme, jak dlouho budeme muset čekat. Měsíc, dva, šest, dva roky... Byla to výzva,“ popsal strasti související s druhou operací.

Osudná rýma 

První zákrok byl zprvu považován za úspěšný, což ale v roce 2015 změnila banální rýma. Hamon dostal antibiotika, která se nesnesla s jeho léky. O rok později pak tělo začalo transplantovaný obličej odmítat. V létě 2017 byl Hamon hospitalizován a v listopadu mu lékaři museli transplantovaný obličej odebrat kvůli odumírajícím tkáním. Následující dva měsíce byl Hamon podle AFP „bez obličeje” na jednotce intenzivní péče.

Dárcem se nakonec stal dvaadvacetiletý muž, který zemřel několik set kilometrů od Paříže. Po jeho smrti spustili lékaři rozsáhlou logistickou akci – jeden den odpoledne odebrání obličeje mrtvému a ještě týž večer transport do Paříže. V noci byl Hamon operován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků