Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Mladá žena nemá srdce na správném místě

Devatenáctiletá Claire Macková z Chicaga zažila nedávno pořádný šok. Lékaři jí totiž sdělili, že její srdce je na opačné straně hrudníku, než je běžné. Mladá žena přitom o vzácné vadě neměla celý život ani páru.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Mladá žena nemá srdce na správném místě

Do nemocnice přitom Mackovou nepřivedly problémy přímo se srdcem, ale neutuchající kašel, který ji trápil poslední dva měsíce. „Mívám v noci brigádu za barem, a když se podniky po delší pauze otevřely, dostala jsem pořádnou rýmu,” uvedla Američanka.

Na kašel jí ale nezabíraly žádné léky, a když už v červnu byla v nemocnici poté, co se pořezala o rezavý drát a zašla si na injekci proti tetanu, rozhodla se zeptat lékařů i na chronický kašel. Bylo zjištěno, že studentka má plicní infekci a byla poslána na rentgen.

„Když jsem se vrátila, lékařka vypadala dost šokovaně. Zeptala se mě, jestli vím o tom, že mám srdce na druhé straně, než je obvyklé. To jsem pochopitelně netušila,” uvedla Macková.

„Nejdřív jsem byla vážně zmatená a začala se tomu smát. Lékaři mi pak vysvětlili, že se tomu říká dextrokardie a že bych o svém stavu měla říct svému lékaři. Pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem se to nedozvěděla dřív než v devatenácti. Je ale pravda, že na rentgenu hrudníku jsem nikdy nebyla. A můj lékař říkal, že mi srdce bije hlasitěji na pravé straně, ale na základě toho samozřejmě nemohl poznat vzácnou vadu,” dodala mladá žena.

Dextrokardie pacienta většinou neohrožuje na životě, rodí se s ní méně než jedno procento lidí. Mackovou nečeká ani žádná složitá operace, zkrátka bude celý život žít se srdcem na nesprávném místě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků