Hlavní obsah
Hasiči s ohněm bojují na stovkách míst. Zde je požár u města Ulladulla (ilustrační foto). Foto: Profimedia.cz

Mladá Australanka ubránila s otcem dům před plameny

Ani ohlušující rachot požáru, hustý kouř a přízračná naoranžovělá záře plamenů neodradily 19letou Indii MacDonnellovou a jejího otce Shauna od pokusů zachránit jejich dům před ničivým živlem v australské Viktorii. Pětihodinovou bitvu s plameny z farmářské usedlosti Goongerah dívka zachytila na videozáznamu, který je nyní hitem sociálních sítí. Záběry zveřejnil mimo jiné britský deník The Daily Telegraph.

Hasiči s ohněm bojují na stovkách míst. Zde je požár u města Ulladulla (ilustrační foto). Foto: Profimedia.cz
Mladá Australanka ubránila s otcem dům před plameny

Plameny přitom v nejkritičtější fázi ohrožovaly stěnu domu ze vzdálenosti necelého metru. S protrženou hadicí se dívce přesto podařil zázrak. Její otec je sice hasič, ale ona přitom žádný výcvik v lokalizaci požárů neměla. Přesto se nevzdala a plameny hasila vodou, která pod nevelkým tlakem tryskala z otvoru v hadici.

Video, na němž je vidět, jak si nasazuje roušku proti zplodinám, doprovází upozornění, že by se lidé neměli sami pouštět do amatérského boje s živlem, i když tentokrát měl dobrý konec. Vesnice Goongerah s asi šedesáti obyvateli zůstává nadále odříznuta, protože přístupové cesty zavalily spadané stromy.

„Je to apokalypsa“

McDonnellová označila na sociálních sítích situaci za „naprosté peklo“. „Vypadá to tady jako při konci světa. Nebezpečí ohně sice pominulo, ale zase se vyrovnáváme s tím, že jsme odříznuti. Každou minutu tady slyšíte, jak se s rachotem kácejí další a další stromy. Je to hrůza,“ vzkázala.

Obyvatelé Goongerah nemají elektřinu ani mobilní signál a osvětlení či wifi si zajišťují vlastním generátorem. Jiné spojení s vnějším světem nemají a není ani jasné, zda a kdy bude spojení k enklávě obnoveno.

Podobných příběhů jsou podle Daily Telegraphu statisíce. V Batemanově zátoce v Novém Jižním Walesu je bez proudu odříznuto 31 tisíc lidí. I na dalších místech probíhají evakuace nebývalého rozsahu.

Austrálie má přitom dva nejteplejší měsíce roku dosud před sebou a boj s požáry se protáhne i do následujících týdnů. Premiér Viktorie Daniel Andrews minulý čtvrtek vyhlásil v šesti okresech státu stav katastrofy, což je vůbec poprvé v dějinách této části Austrálie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků