Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Milióny berušek se každý rok slétají k radiové věži. Nikdo neví proč

Malá rádiová věž v buši u hory Mount Burr v Jižní Austrálii není po většinu roku prakticky ničím zajímavá. V tomto období k ní ale vždy na několik přilétá obrovské množství slunéček sedmitečných, která pokryjí věž takřka celou. Proč si k setkání vybírají právě tohle místo, není dodnes jasné.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Milióny berušek se každý rok slétají k radiové věži. Nikdo neví proč

Obrovské množství berušek zachytil letos fotograf Steve Chapple. O místě ví sedm let, kdy mu o neobvyklém jevu řekl jeho přítel. „Vždycky mě překvapoval jejich počet, ale letos je to prostě fenomenální,“ uvedl pro australský zpravodajský server ABC Chapple.

Not the best video but these are ladybirds. Swarming everywhere today and up to three inches thick on the ground in places. That many that the photographers had to retreat to the car!!!!!!

Zveřejnil(a) Steve Chapple dne 7. duben 2018

„Jsou tam pořád. Během dne se rojí a k večeru přistávají v štěrbinách na trubkách, všude,“ dodal Chapple. Uspokojivě vysvětlit, proč se slunéčka shlukují právě na tomto místě a v takovém počtu, je prý těžké. Odborníci mají dvě teorie.

A four inch thick bed of ladybirds....millions of them in those piles.

Zveřejnil(a) Steve Chapple dne 22. duben 2018

„Jedním z důvodů je páření – v těchto velkých počtech je lehčí najít partnera,“ vysvětlil profesor Andy Austin z adelaidské univerzity. „Druhým možným důvodem je pak ochrana před predátory, zejména ptáky,“ dodal.

Zveřejnil(a) Steve Chapple dne 30. duben 2018

Zprávy o „beruščím shromáždění“ se rychle rozkřikly a každý rok přichází k věži stále více a více turistů prohlédnout si milióny slunéček na vlastní oči.

Zveřejnil(a) Steve Chapple dne 29. duben 2018

Nic ale netrvá věčně. Případné zájemce o nevšední úkaz Chapple nabádá, aby si pospíšili. „Máte čas ještě tak do příštího týdne,“ řekl fotograf. „Slunéčka totiž v tlačenici velice rychle umírají v opravdu velkých počtech,“ vysvětlil na základě svých zkušeností z minulých let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků