Hlavní obsah
Zlatník modeluje kleštičkami vzácný kov a vytváří z něj jemné ozdoby a šperky. Foto: Profimedia.cz

Kolumbijští zlatníci pokračují v dlouholeté tradici, vyrábějí filigránové šperky

Filigránství, tedy způsob zpracování vzácného kovu na jemné ozdoby a šperky, je v kolumbijském městečku Santa Cruz de Mompox dlouholetou tradicí, která se zde předává z generace na generaci. Jedná se o starobylou techniku arabského umění, kterou do srdce Kolumbie přivezli španělští dobyvatelé. A kolumbijští zlatníci v ní pokračují dodnes, informovala agentura AFP.

Zlatník modeluje kleštičkami vzácný kov a vytváří z něj jemné ozdoby a šperky. Foto: Profimedia.cz
Kolumbijští zlatníci pokračují v dlouholeté tradici, vyrábějí filigránové šperky

Zlatník modeluje kleštičkami šperky, při jejichž výrobě se většinou inspiruje přírodou. Tak jako to před ním dělali jeho otec a děd. Toto umění se předává z generace na generaci od roku 1897, stejně jako v dalších rodinách městečka, které má 43800 obyvatel a které je centrem filigránu.

„Je to arabská tradice. Arabové inspirovali Španěly a ti, když připlouvali do Ameriky, vyváželi sem i své umění, zejména do Mompoxu,“ řekl agentuře AFP třiapadesátiletý Garrido, míšenec s šednoucími vlasy.

Filigránství je v kolumbijském městečku Santa Cruz de Mompox dlouholetou tradicí.

Foto: Profimedia.cz

Dnes na 170 zlatníků zpracovává stříbro nebo zlato tak, jak to činili Andalusané, kteří přepluli Atlantik, uvádí Institut kultury a turistiky (Icultur) v departementu Bolívar. Nejlepší pověst má rod Garridů.

Městečko je na seznamu UNESCO

„Máme umění filigránu v krvi,“ chlubí se Garrido, který vytváří velmi jemné kovové krajkoví. Filigrán nalezneme všude ve výlohách 23 zlatnictví v Mompoxu. Ten byl založen v roce 1540 a v roce 1995 bylo toto městečko díky svým tradicím a koloniálnímu stylu zaneseno na seznam světového dědictví UNESCO.

Mompox je klenotem kolumbijské architektury. Ve městě, kde běh staletí zanechal stopy na domech s oranžovými průčelími, se záře zlata a stříbra mísí s živými barvami portálů.

Vytvoření jednoho filigránového šperku může trvat půl dne, ale také dva týdny.

Foto: Profimedia.cz

„Miluji filigrán. Když jdete do dílny, uvědomíte si, co to dalo práce a jakou to má hodnotu,“ říká Viviana Deviaová, dvaačtyřicetiletá obyvatelka Bogoty, která si nakoupila tucet šperků.

Zlatnictví Tito, které si zachovalo klasický styl s patiem s dřevěnými trámy s železným kováním, připomíná doby, kdy sem směřovalo zlato. V přístavu Mompox se tehdy propočítávala část zasílaná španělské koruně.

Zlatník musí být trpělivý

Ačkoli jsou filigránové šperky z Mompoxu světově proslulé, město nemá vlastní naleziště zlata. V koloniálním období se v místě razily mince, takže se obyvatelé naučili zpracovávat drahé kovy.

„Naší přidanou hodnotou je tradice, čas a trpělivost. Když zlatník není trpělivý, nefunguje to,“ vysvětluje Garrido.

Prodej filigránových šperků, které na místě stojí osm až několik set dolarů za kus, přináší 23 zlatnictvím v Mompoxu v přepočtu asi 867 tisíc dolarů (téměř 19 miliónů korun) ročně, podotýká ředitelka institutu Icultur Lucy Espinosová Díazová.

V Mompoxu se údery kladivem mísí se zvukem páječek zlatníků.

Foto: Profimedia.cz

Vytvoření jednoho filigránového šperku může trvat půl dne, ale také dva týdny, podle toho, jak je velký a jak je náročný, upřesňuje Jaime Florez. Od rána pracuje na stříbrném náramku a doufá, že ho do večera dokončí.

V Mompoxu se údery kladivem mísí se zvukem páječek zlatníků za tichého hučení řeky Magdalena. Městečko zůstává stranou od turistického ruchu, neboť je obtížně přístupné: buďto čtyři hodiny plavby po řece, nebo po silnici postavené teprve před dvěma lety. Hodlá si však zachovat svou zlatnickou proslulost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků