Hlavní obsah
Oldřich Bubák při vernisáži výstavy Ve stínu Everestu. Foto: Josef Zajíc

Karikovaný Ježíš musí pryč z pultů řeckých knihkupectví

Řecká policie od poloviny týdne stahuje ze všech knihkupectví v zemi knihu karikaturisty Gerharda Haderera Život Ježíše. Originální autor nahradil zbožné pasáže výstředními kresbami, například Ježíše jako hipíka či kamaráda Jimmyho Henrixe. Poslední večeři ztvárnil jako žravou orgii.

Oldřich Bubák při vernisáži výstavy Ve stínu Everestu. Foto: Josef Zajíc
Karikovaný Ježíš musí pryč z pultů řeckých knihkupectví

Zákaz prodeje knihy nařídily úřady na žádost ortodoxní církve. Svazek byl přitom mezi Řeky poměrně žádán, neboť na trh přišel po velikém úspěchu v Německu a Rakousku, kde se ho po loňském uvedení do obchodů prodalo více jak 100 tisíc kusů.

Úřady zahájily trestní tažení také proti vydavateli knihy Oxy a překladateli drobných textů doprovázejících karikatury. Trestnímu stíhání se na dálku nevyhne ani Haderer nařčený z rouhání. On sám kresby označuje za "humorný příspěvek k životu Ježíše".

Vracíme se do dob upalování čarodějnic

"Zdá se mi, že se Evropa vrátila do středověku. Podobný postup zvažovalo vůči mně i Rakousko. Upřímně to nechápu. Nijak jsem neútočil proti víře či stoupencům Bible. Naopak jsem chtěl, aby se věřící na základě humoru dostali blíže k Bohu," uvedl ke konfiskaci Haderer.

Život Ježíše je v Řecku první zakázanou knihou po 20 letech. Haderer se hodlá v celé věci obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Svazek vyšel také v Jižní Koreji, Francii, Maďarsku a také u nás.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků