Hlavní obsah
Maso divočáků je podle německých veterinářů především v oblasti Bavorska silně radioaktivní a jeho konzumaci rozhodně nedoporučují. Foto: Profimedia.cz

Kančí maso je silně radioaktivní, varují němečtí veterináři

Populace divokých prasat v Evropě se v posledních letech mnohonásobně zvětšila. Myslivci by však žádnou radost mít neměli. Zvláště v lesnatějších oblastech totiž tato zvířata konzumují houby a další plodiny, které jsou velmi bohaté na radioaktivní látky. Laboratorní testy divočáků z Bavorského lesa u českých hranic prokázaly, že maso ulovených kusů bylo nepoživatelné kvůli vysoké koncentraci cesia137.

Maso divočáků je podle německých veterinářů především v oblasti Bavorska silně radioaktivní a jeho konzumaci rozhodně nedoporučují. Foto: Profimedia.cz
Kančí maso je silně radioaktivní, varují němečtí veterináři

Cesium137 se do střední Evropy dostalo po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Mraky radioaktivních prvků dolétly do střední Evropy a zamořily nejen Bavorsko, ale také hraniční hory v České republice.

Je velmi pravděpodobné, že radioaktivní divoká prasata pobíhají i po Česku. V Německu už kvůli tomu vydali varování. Loni německé ministerstvo životního prostředí vyplatilo myslivcům 425 tisíc eur (asi 10,5 miliónu korun) odškodného za kančí maso, které nemohlo být prodáno ke konzumaci, protože obsahovalo příliš mnoho radioaktivních prvků.

Okolní podmínky divokým prasatům přejí

„V posledních letech se divoká prasata rapidně rozmnožila. Nejenže se pěstuje více kukuřice, ale jsou také teplejší zimy, což přispívá k jejich boomu,“ dodal mluvčí ministerstva.

Podle německých zákonů se nesmí prodávat ke konzumaci kančí maso, jehož intenzita radioaktivního záření dosahuje více než 600 becquerelů na kilogram masa. Kusy odlovené u českých hranic v Bavorském lese ale mají intenzitu záření až 7 000 tisíc becquerelů na kilogram.

V Bavorsku se přitom radioaktivita u odlovených divokých prasat měří na sedmdesáti stanovištích. Bohatým zdrojem radioaktivních prvků pocházejících z Černobylu jsou lesní plody, zvláště houby a borůvky. Divoká prasata si přitom zvláště na houbách velmi pochutnávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků