Hlavní obsah
Spisovatel Franz Kafka. Foto: archiv, Novinky

Kafkovy dopisy nabízejí ve Vídni, Mussoliniho dopisy se ztratily

Celkem sedm dosud nezveřejněných dopisů slavného pražského spisovatele Franze Kafky je nabízeno k prodeji ve Vídni. Dopisy pocházejí z pozůstalosti Kafkova "posledního přítele", maďarského lékaře a literáta Roberta Klopstocka.

Spisovatel Franz Kafka. Foto: archiv, Novinky
Kafkovy dopisy nabízejí ve Vídni, Mussoliniho dopisy se ztratily

Klopstockova písemná pozůstalost obsahuje celkem 15 dopisů od Kafky, z nichž některé publikovány už byly a dále lékařovu korespondenci s Thomasem Mannem a Albertem Einsteinem. Vyvolávací cena celého souboru je 1,2 miliónu eur, řekl Hugo Wetscherek z vídeňského antikvariátu, který prodej organizuje.

Korespondence pochází podle Wetschereka z posledních čtyř let Kafkova života a osvětluje jeho vztah ke Klopstockovi a jeho životní družce Doře Diamantové. Kafka zemřel 3. června 1924 v sanatoriu Kierling u Vídně, Klopstock po celkem úspěšné kariéře lékaře a výzkumníka podlehl v roce 1972 v New Yorku tuberkulóze plic.

Mussoliniho dopisy milence se záhadně ztratily

Dopisy, které v roce 1937 napsal italský diktátor Benito Mussolini své milence Claře Petaciové a které byly uloženy v italském státním archívu se záhadně ztratili.

Informovala o tom italská média. Na ztrátu přišli pracovníci archívu při běžné kontrole v polovině minulého roku. Ředitel archivu Maurizio Fallace ihned nařídil 170 zaměstnancům, aby prohlédli každý koutek. V instituci je však uloženo 100 kilometrů různých dokumentů, připomněl list Corriere della Sera.

K archivu Mussoliniho milenky, v nichž je řada dokumentů a korespondence z let 1932 až 1945, měl údajně přístup jen ředitel a hrstka jeho spolupracovníků, uvedl list La Republicca. Archiv Petaciové se těší ochraně jako státní tajemství a nahlížet do něho mohli pouze historici, kteří si opatřili zvláštní povolení. Volně přístupný by měl být až po uplynutí sedmdesáti let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků