Hlavní obsah
Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz

Jste nezadaní, budete platit aneb Podivné daně nejsou nic nového

Považujete-li tu či onu daň za absurdní, nezažíváte z hlediska historie lidstva nic neobvyklého. Novinky přinášejí výběr několika kuriózních odvodů, kterými si státy vylepšovaly nebo vylepšují rozpočty.

Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz
Jste nezadaní, budete platit aneb Podivné daně nejsou nic nového

Jídelní hůlky

Čínská vláda v roce 2006 zavedla pětiprocentní daň z jednorázových hůlek. I když to zní zvláštně, má to svůj důvod.

Ročně se v Číně vyprodukuje zhruba 45 miliard dřevěných hůlek, což abnormálně zatěžuje životní prostředí, zejména kácení lesů.

Výroba jednorázových dřevěných hůlek vede ke kácení lesů.

Foto: Profimedia.cz

Klobouky

Na konci 18. století se William Pitt stal ve věku 24 let nejmladším britským premiérem. Ve snaze snížit státní dluh vymyslel Pitt několik nových daní a speciální fond, do kterého byly odváděny. Tak například britským mužům zavedl daň z klobouků.

Každý klobouk musel mít speciální „známku“ o zaplacení daně v závislosti na pořizovací ceně pokrývky hlavy. Tato povinnost vydržela od roku 1784 do roku 1811.

Hodiny

A Pitt ještě jednou – kromě klobouků napadlo totiž premiéra zdanit i hodiny a kapesní hodinky. Pět šilinků za kus, deset za zlaté kapesní hodinky. Výrobci a obchodníci si museli obstarat speciální licenci.

Není divu, že nápad málem zruinoval hodináře a daň vydržela v roce 1797 v platnosti pouhých devět měsíců.

Poplatky za hodiny dlouho nevydržely.

Foto: Profimedia.cz

Hrací karty

Jakub I. Stuart byl na přelomu 16. a 17. století králem Anglie a Skotska a přijal zákon, který požadoval, aby pikové eso v každém balíčku karet neslo označení tiskárny, které vyjadřovalo zaplacení daně. Padělání bylo trestné a karta se dodnes nazývá „kartou smrti“. Razítko na hracích kartách bylo zrušeno až v roce 1960.

Být single

Dnes to zní možná neuvěřitelně, za dob římského císaře Augusta však existovaly tresty pro lidi, kteří neměli partnera a drželi celibát. Důvodem byla podpora rozmnožování. Obdobnou daň však zná i mnohem modernější doba. V Sovětském svazu byla v letech 1941 až 1992 vymáhána tzv. daň bezdětnosti. V americkém státě Missouri dokonce i dnes svobodní muži ve věku 21 až 50 let platí dolar ročně.

Být single se mohlo prodražit.

Foto: Profimedia.cz

Vousy

V dnešní době se na Západě opět vzmáhá móda plnovousů, jak tomu bylo i v dobách dávno minulých. Na konci 17. století však v Anglii byla považována bradka za zbytečnou zátěž a ve snaze modernizovat zemi byla zavedena speciální mince, kterou si ti, kteří chtěli zůstat vousatí, museli koupit. Na minci byl nápis „vousy jsou zbytečnou zátěží“. Daň skončila v roce 1772.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků