Hlavní obsah

Jeleni velmi tvrdě bojují o monopol na samice

V národní rezervaci Ta-feng v Číně právě začíná období tvrdých soubojů mezi jeleny. V úvodu sezóny páření si tak zvířata dokazují svou dominanci. Na ty nejsilnější jedince pak čeká odměna ve formě monopolu na oplodňování samic, napsala agentura Reuters.

Jeleni velmi tvrdě bojují o monopol na samice

Období páření většinou nastává koncem května nebo začátkem června, kdy samce jelena milu přitahují hormony jejich protějšků. Letos však kvůli počasí vypuklo o něco později. Souboje ale budou zřejmě drsnější, protože počet kusů chovaných v rezervaci stoupl na více než 4000.

Jeleni patří k jednotlivým stádům čítajícím 50 až 60 jedinců. V každém z nich pak může zvítězit jen ten nejzdatnější. Kromě mocných parohů používají v boji i zuby a přední končetiny.

Jelen milu se v roce 1997 dostal na seznam kriticky ohrožených druhů, povedlo se ho ale zachránit. V současnosti žijí jeho zástupci v zoologických zahradách či přírodních rezervacích a jsou vypouštěni i do volné přírody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků