Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Itala osvobodili po devítileté drahé právní bitvě kvůli krádeži jednoho lilku

Ital, který v roce 2009 ukradl jeden lilek, byl po devítileté právní bitvě osvobozen. Italští daňoví poplatníci ale za kuriózní proces zaplatí tisíce eur, napsal deník La Repubblica.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Itala osvobodili po devítileté drahé právní bitvě kvůli krádeži jednoho lilku

Policie tehdy 49letého muže dopadla v roce 2009 nedaleko jihoitalského města Lecce. Pokoušel se utéci ze soukromého pole a v kbelíku měl jeden lilek v ceně zhruba 20 centů (pět korun). Tvrdil, že je nezaměstnaný a že nemá peníze na jídlo pro své děti.

Soud v Lecce muže nejprve odsoudil na pět měsíců vězení a nařídil mu zaplatit pokutu 500 eur (12 700 korun). Trest byl posléze snížen na dva měsíce vězení a pokutu 120 eur (3050 korun). Advokát se ale odvolal ke kasačnímu soudu v Římě, tedy nejvyššímu italskému odvolacímu soudu, který muže nakonec osvobodil.

Kasační soud kritizoval soud nižší instance, že nevzal v úvahu mužovu finanční situaci, a zároveň vyjádřil znepokojení nad částkou veřejných financí, kterou proces pohltil. Daňoví poplatníci za soudní výlohy nemajetného obžalovaného zaplatí až 8000 eur (přes 200 000 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků