Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Humra před uvařením zachránilo vzácné zbarvení

Původně měla skončit na talíři v některé z marylandských restaurací. Nyní však dostala jméno Eve a může se těšit na spokojený život v akváriu umístěném v oceanáriu v americké Atlantě. Samice humra za to vděčí svému netradičnímu skvrnitému zbarvení, které je podle vědců extrémně vzácné a šance na jeho výskyt jsou jedna ku třiceti milionům.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Humra před uvařením zachránilo vzácné zbarvení

Majitel obchodu Ocean City Seafood ve městě Silver Spring si netradičně zbarveného humra všiml při vykládání čerstvé zásilky z Maine minulý měsíc. Zatímco většina těchto korýšů má tmavé hnědozelené zbarvení, u skrvnitého zvířete, které padlo majiteli do oka, převládá oranžová.

Vlastník obchodu se rozhodl, že toto zvíře na talíři neskončí, a vyhradil humří samici speciální nádrž. „Prostě si ji oblíbil,“ uvedla pro server CNN mluvčí obchodu Rita Montoyová.

To ještě netušil, že je humr opravdu speciální.

Poté, co zjistil, že skvrnitý humr je samice, dal jí majitel jméno Eve a kontaktoval Národní oceanárium v Baltimoru. Tam se dozvěděl, že se v jeho vlastnictví nachází opravdu výjimečný kousek. Pravděpodobnost výskytu takového zbarvení je 1 ku 30 milionům. Vzácnější už je jenom albínský humr. Takového můžete nalézt jednoho ve 100 miliónech jedinců.

O definitivním osudu Eve ještě není rozhodnuto. Nejpravděpodobněji poputuje do oceanária v Atlantě, zájem však projevily i další instituce včetně těch mimo USA. Co však lze stoprocentně vyloučit, je návrat humra do volné přírody.

„Protože je její zbarvení tak jasné, je velice zranitelná vůči predátorům,“ vysvětlila Montoyová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků