Hlavní obsah
 

Etna o sobě dala vědět mohutnou erupcí

V sobotu ráno se sicilská sopka zahalila do mraku popela. Jedna z nejvíce aktivních sopek o sobě opět dala vědět po týdnu, kdy erupce sopky přerušila některé lety. Tentokrát se v kráteru otevřela nová trhlina, ze které se vyvalily tuny popela.

 
Etna o sobě dala vědět mohutnou erupcí

Erupce vypukla před půl desátou dopoledne. Mohutný mrak popela se dostal až do výšky 4,5 kilometrů. Jev byl následován vulkanickým chvěním a malým proudem lávy, který vytekl ze sopky.

Erupce z nové trhliny v jihovýchodním kráteru

Foto: Profimedia.cz

Úřady vydaly varování pro leteckou dopravu, ke zrušení letů však nedošlo. V sobotu odpoledne následně došlo k výraznému poklesu seismické a vulkanické aktivity. Sopka dýmala ještě v neděli ráno, malé množství popela se však stihlo ihned rozptýlit v ovzduší.

Podle pozorování se otevřela nová trhlina v jižní části jihovýchodního kráteru. V současnosti má jedna z nejaktivnějších sopek na světě krátery tři. Centrální kráter byl dlouho jediným, než však u vrcholu hory vznikly v 70. letech 20. století mohutnými erupcemi dva další.

Menší proudy lávy v noci ze soboty na neděli

Foto: Profimedia.cz

Poslední zaznamenaná erupce Etny pochází z minulé soboty, kdy byly úřady nuceny na 24 hodin zrušit lety z obou největších sicilských letišť.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků