Hlavní obsah

Chlapce zasypala lavina, přežil v ní 40 minut

Zásah se šťastným koncem mají za sebou záchranáři z francouzských Alp. Ve středu zde lavina zavalila dvanáctiletého chlapce. Přestože byl zavalen čtyřicet minut, podařilo se ho vytáhnout živého a nezraněného. Záchranáři hovoří o „zázraku“.

Chlapce zasypala lavina, přežil v ní 40 minut

Chlapec se mimo označené sjezdovky v lyžařském středisku La Plagne vydal se svými sedmi kamarády. Ze svahu ve výšce 2400 metrů nad mořem se spustil jako první se značným náskokem, a byl tak jediný, koho lavina zasypala. Masa sněhu chlapce vláčela minimálně sto metrů, uvedla agentura AP s odvoláním na francouzskou policii.

Na místo okamžitě vyrazil záchranářský vrtulník. Jelikož u sebe chlapec neměl lavinový vyhledávač, museli se záchranáři spolehnout na psa, který chlapce nakonec dokázal najít. Po čtyřiceti minutách se ho podařilo z laviny vyprostit.

„Můžeme mluvit o zázraku,“ uvedl policejní kapitán Patrice Ribes. Pravděpodobnost přežití pod lavinou se totiž v čase rapidně snižuje. Pokud je zasypaný člověk nalezen do 15 minut, má zhruba devadesátiprocentní šanci na přežití. Stráví-li však pod lavinou více než půl hodiny, šance na přežití se smrskne na pouhých 30 procent.

Ukázalo se, že chlapec měl nebývalé štěstí. Ačkoliv byl zcela zavalen, sníh mu neucpal dýchací cesty. To mu podle záchranářů zachránilo život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků