Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Čech koupil legendárního modrého a červeného mauritia. Cena se odhaduje na 100 miliónů

Nejcennější dvojici poštovních známek světa, modrého a červeného mauritia, koupil český investor. V úterý o tom informovaly servery Blesk.cz a iHned.cz. Identita nového majitele ani kupní cena nejsou známy, expert ji odhaduje asi na 100 miliónů korun. Možnost prohlédnout si obě známky by veřejnost mohla mít v rámci Světové výstavy Praga 2018.

Foto: Profimedia.cz
Čech koupil legendárního modrého a červeného mauritia. Cena se odhaduje na 100 miliónů

Informaci o nákupu modrého a červeného mauritia potvrdil Hospodářským novinám soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele. Jméno kupce, stejně jako identitu prodávajícího ale neprozradil. Blesku Kopřiva řekl, že kupcem je významný český sběratel a investor z Prahy. Známky koupil v zahraničí. "Jednalo se o privátní obchod, nikoli o aukci," uvedl Kopřiva pro Blesk.cz.

Neznámá je kupní cena známek. "Můj odhad je kolem sta miliónů korun. Cena jistě není daleko od toho," řekl Kopřiva Hospodářským novinám.

Modrý Mauritius

Foto: Profimedia.cz

Podle soudního znalce z oblasti filatelie Františka Beneše v Česku žádná srovnatelně drahá známka není. "Je to řádově jiná úroveň," řekl Beneš České televizi. Podle něj jde o stejný exemplář modrého mauritia, který byl v roce 2011 prodán v Londýně za milión liber (asi 31 miliónů korun). Dnes má podle Benešova odhadu cenu zhruba o polovinu vyšší.

Známky označované jako modrý a červený mauritius byly vydány v roce 1847 na ostrově Mauricius a patří tak k nejstarším poštovním známkám světa. Obě barevné varianty nesou podobiznu královny Viktorie.

Červený Mauritius

Foto: Profimedia.cz

Podle Beneše se dochovalo 11 kusů modrého mauritia, ale na trhu je zřejmě jen jediný. "Asi šest jich je v muzeích a v britské královské sbírce a u těch ostatních se předpokládá, že jsou ve velkých investičních portfoliích," řekl Beneš České televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků