Hlavní obsah

Bílý dům hledá prezidentova pekaře

Před americkým prezidentem a jeho ženou stojí otázka - koho vybrat do úřadu hlavního pekaře a cukráře Bílého domu. Není to rozhodování snadné. Ten, kdo připravuje deserty, do značné míry rozhoduje o spokojenosti hosta po slavnostní hostině.

Bílý dům hledá prezidentova pekaře

Málokdo totiž mívá po několika chodech ještě takový hlad, aby mu  zachutnal každý moučník, na nějž se podívá. Nicméně alespoň ďobnout vidličkou i do posledního chodu hostiny je společenská povinnost vůči paní domu, a tak dezert na závěr musí být korunou večeře. U moučníku se také naplno rozbíhá konverzace, a tak je záhodno vylepšit náladu strávníků: dobře najedení lidé prý války ani hádky nezačínají. A protože se jenom kolem letišních Vánoc v Bílém domě vystřídá na čtyřiadvaceti dvaceti hostinách skoro deset tisíc hostů, jde o hodně.

Dlouhá léta měly americké první dámy v tomto směru po starostech: po 25 let jim vyráběl dorty Roland Mesnier, proslavený velkými fantastickými ozdobami z cukru. Když však v roce 2004 odešel na odpočinek, nenašel se za něj podobný mistr. S jeho nástupcem se paní Bushová brzy rozloučila.

Dnes se předpokládá, že novým prvním pekařem a cukrářem USA se stane Bill Yosses, Američan s dlouhými zkušenostmi z Francie. Prezidentský pár ho lanaří z nové restaurace Paula Newmana v Connecticutu.

Za Hillary Clintonové se jedlo zdravěji

Yosses už pohostinsky v Bílém domě vystupoval: předvedl tam například citronový dortík, v němž tenoučké lístečky z bílé čokolády oddělovaly vrstvy ganache, (hladká směs čokolády se smetanou), a krému chantilly (zhruba šlehačka s vanilkovou příchutí) na pusinkách z bílkového sněhu a lískových oříšků.

Kromě učňovských let ve Francii Yosses vystudoval i gastronomii na univerzitě v New Yorku, takže má i dokonalé znalosti o správné výživě, což je důležitá vlastnost.

Jenže po odchodu Hillary Clintonové, která v Bílém domě na lékařsky správný poměr živin v jídle přísně dohlížela, znamená Bushova vláda odklon od počítání kalorií a návrat těch "nezdravých" surovin, jako je cukr. A Yosses prý také umí dělat z cukru krásné ozdoby, což je prý jeden z hlavních argumentů pro jeho angažování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků