Hlavní obsah
 

Banksyho dílo se našlo v Itálii, zloděje nedopadli

Zástupci italské prokuratury ve čtvrtek veřejnosti ukázali graffiti britského streetartového umělce Banksyho, které loni zmizelo z pařížského klubu Bataclan. Ve středu bylo nalezeno na půdě vesnického domu ve střední Itálii. Policejní vyšetřování zatím neodhalilo, kdo dílo ukradl, ani způsob, jakým se dostalo do Itálie. Prokurátor Michele Renzo ale řekl, že motivem krádeže byly zřejmě peníze, uvedla agentura ANSA.

 
Banksyho dílo se našlo v Itálii, zloděje nedopadli

Graffiti na protipožárních dveřích v klubu Bataclan, kde teroristé v roce 2015 zavraždili 90 lidí, zobrazuje truchlící zahalenou ženu. Z klubu malba zmizela loni, kdy ji kdosi ukradl i s dveřmi.

Prokuratura ve městě L’Aquila, která vede vyšetřování, uvedla, že díky spolupráci francouzských a italských úřadů se podařilo graffiti najít „v důmyslném úkrytu“ na půdě venkovského domu poblíž městečka Tortoreto u pobřeží Jaderského moře.

Podle policie měl na půdu domu přístup pouze majitel nemovitosti. Čínská rodina, která v domě bydlí, o ukryté malbě vůbec nevěděla. Vyšetřovatelé zatím nemají tušení, jak se graffiti do Itálie dostalo, a prověřují osoby, které mohly být do celé věci zapojeny. Zatím ale nemají žádné podezřelé.

Zástupce francouzského velvyslanectví v Itálii Christophe Cengig řekl, že nalezení díla je pro Francii dobrá zpráva. „Patří Bataclanu, patří všem Francouzům,“ citovala jej agentura AP. Majitelé hudebního klubu prý byli nadšeni, když se o nálezu dozvěděli.

Nejznámější anonymní umělec

Populární Brit Banksy patří ve světě výtvarného umění ke stále více ceněným autorům, jeho identitu však nikdo nezná. Ví se o něm pouze to, že pochází z Bristolu a od konce 90. let minulého století žije v Londýně.

Jméno si udělal svými často sociálně kritickými i kontroverzními díly, která se kromě Británie objevila například i na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy. Jeho olejomalba znázorňující šimpanze zasedající v parlamentu se loni v aukční síni Sotheby's prodala za téměř deset milionů liber (téměř 300 milionů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků