Hlavní obsah

Banksyho dílo se našlo v Itálii, zloděje nedopadli

11. 6. 2020, 17:08

Zástupci italské prokuratury ve čtvrtek veřejnosti ukázali graffiti britského streetartového umělce Banksyho, které loni zmizelo z pařížského klubu Bataclan. Ve středu bylo nalezeno na půdě vesnického domu ve střední Itálii. Policejní vyšetřování zatím neodhalilo, kdo dílo ukradl, ani způsob, jakým se dostalo do Itálie. Prokurátor Michele Renzo ale řekl, že motivem krádeže byly zřejmě peníze, uvedla agentura ANSA.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Itálii našli ukradené Banksyho dílo na počest obětem teroristického útoku v pařížském klubu BataclanVideo: AP

 
Článek

Graffiti na protipožárních dveřích v klubu Bataclan, kde teroristé v roce 2015 zavraždili 90 lidí, zobrazuje truchlící zahalenou ženu. Z klubu malba zmizela loni, kdy ji kdosi ukradl i s dveřmi.

Prokuratura ve městě L’Aquila, která vede vyšetřování, uvedla, že díky spolupráci francouzských a italských úřadů se podařilo graffiti najít „v důmyslném úkrytu“ na půdě venkovského domu poblíž městečka Tortoreto u pobřeží Jaderského moře.

Ve Francii zadrželi dva muže podezřelé z krádeže Banksyho díla

Evropa

Podle policie měl na půdu domu přístup pouze majitel nemovitosti. Čínská rodina, která v domě bydlí, o ukryté malbě vůbec nevěděla. Vyšetřovatelé zatím nemají tušení, jak se graffiti do Itálie dostalo, a prověřují osoby, které mohly být do celé věci zapojeny. Zatím ale nemají žádné podezřelé.

Zástupce francouzského velvyslanectví v Itálii Christophe Cengig řekl, že nalezení díla je pro Francii dobrá zpráva. „Patří Bataclanu, patří všem Francouzům,“ citovala jej agentura AP. Majitelé hudebního klubu prý byli nadšeni, když se o nálezu dozvěděli.

Nejznámější anonymní umělec

Populární Brit Banksy patří ve světě výtvarného umění ke stále více ceněným autorům, jeho identitu však nikdo nezná. Ví se o něm pouze to, že pochází z Bristolu a od konce 90. let minulého století žije v Londýně.

Banksy transformuje ulice do pláten. Jeho díla jsou k vidění v Praze

Kultura

Jméno si udělal svými často sociálně kritickými i kontroverzními díly, která se kromě Británie objevila například i na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy. Jeho olejomalba znázorňující šimpanze zasedající v parlamentu se loni v aukční síni Sotheby's prodala za téměř deset milionů liber (téměř 300 milionů Kč).

Reklama

Výběr článků