Hlavní obsah
Cestující tak na letištích v Sydney, Melbourne a Adelaide budou procházet "virtuálním striptýzem". Foto: Profimedia.cz

Australská letiště zavádějí virtuální striptýz cestujících

Australská letiště začnou tento měsíc testovat nový bezpečnostní systém, v jehož rámci budou cestující procházet rentgenovými skenery. Technologie, která je označována za zdraví neškodnou, dokáže odhalit nekovové předměty, objekty a zbraně ukryté na těle pasažéra, ale odhalí kontrolujícímu také jeho tělesné a pohlavní orgány, píše dnes australská tisková agentura AAP.

Cestující tak na letištích v Sydney, Melbourne a Adelaide budou procházet "virtuálním striptýzem". Foto: Profimedia.cz
Australská letiště zavádějí virtuální striptýz cestujících

Cestující tak na letištích v Sydney, Melbourne a Adelaide budou procházet "virtuálním striptýzem", což je skutečnost, která znepokojuje ochránce lidských práv. Skenery mají zkušebně fungovat do listopadu a pasažéři si budou moci vybrat, zda projdou tradiční kontrolou palubních zavazadel a detektorem kovů, anebo zda využijí novou "technologickou" prohlídku.

Poskytuje podrobné záběry lidského těla

"Ta ale poskytuje podrobné záběry lidského těla, především pak jeho tvaru, což mnoho lidí může uvést do značných rozpaků," řekl novinářům Stephen Blanks z Rady pro občanská práva. "Z bezpečnostního hlediska není normální žádat po lidech, aby se svlékli, pokud chtějí nastoupit do letadla, tak proč by se měl stát normou virtuální striptýz?" dodal.

Odborník na lidská práva z Adelaidské univerzity Allan Perry soudí, že nová technologie může porušit právo na soukromí lidí, pokud bude používána paušálně pro všechny cestující a ne jen pro ty, kdo jsou označeni za bezpečnostní riziko. "Jen proto, že se něco dělá v zájmu bezpečnosti, to neospravedlňuje dotěrné a ponižující prohlídky lidí," řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků