"Jeho stáří se dá srovnat s člověkem kolem šedesátky. Musíme mu držet palce, aby se mu oplodnění podařilo. Snad to vyjde - ještě před rokem zplodil dvě mláďata v Plzni," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Pražská zoologická zahrada chce omladit svůj chov. Má pouze patnáctiletého samce Santu, o čtyři roky staršího samce Assuri a šestiletou samici. "Mauglis bude nyní dva až tři týdny v karanténě a podstoupí různá vyšetření. Pak se bude seznamovat s partnerkou. První pokusy o páření by se měly uskutečnit na podzim nebo začátkem příštího roku," uvedl pražský zoolog Pavel Brandl.

Mauglis je původem Litevec

Mauglis pochází z litevského Kaunasu, většinu života ale prožil v olomoucké zoologické zahradě. V roce 2003 se dostal do Plzně, kde se stal poprvé otcem. Koncem května 2005 se narodily samičky Berry a Bella. Matkou tygřat je šestiletá Tsamara pocházející z Kanady. Tygři v Plzni obývají prostorný výběh - sibiřskou soutěsku se skálami, vodopádem a jezírkem.

Vobruba dodal, že tygrů schopných plodit mláďata je v ČR velmi málo a zoologické zahrady musí při jejich chovu spolupracovat.