"Pokaždé, když za ní přijdu, obdivuji jakou má ve svém věku chuť do života," řekl Právu šternberský starosta Petr Skyva (ODS). "Buďte hodní, neflámujte, nepijte alkohol a nekuřte," odvětila stařenka na dotaz novinářů, jak se dožít tak vysokého věku. S gratulanty si sama ve čtvrtek připila jen vaječným likérem.

Možným receptem na dlouhověkost je podle jubilantky, která je profesí prodavačka, pohyb. Ještě před pár lety se ráda procházela lesem v okolí Šternberka a sbírala houby. Jejím koníčkem pak byla práce na zahrádce před domem. Dosud se živě zajímá o to, co se kde děje.

"Na televizi se již sice nedívá, protože má potíže se sluchem, ale ráda čte knížky," uvedl syn oslavenkyně z prvního manželství František Fremr. "Líbí se mi hlavně edice Večery pod lampou," svěřila se Právu již dříve stařenka. V minulosti pravidelně četla také noviny, mj. i Právo.

Do rodinného domku, v němž Toussaintová žije, dochází každý den pečovatelka, z místní pečovatelské služby vozí stařence a jejímu synovi obědy. "Oni jsou ale pořád dost samostatní," poznamenal Skyva. "Maminka jí střídmě, nepřejídá se," konstatoval syn oslavenkyně.

"Na co nejraději vzpomínám? No přece na mládí," tvrdí seniorka s šibalským úsměvem. "Ona si moc poroučet nedá, takže se to vždy musí zařídit tak, aby si myslela, že měla pravdu, a udělat to či ono tak, jak se udělat má," odvětil Právu již loni její syn na otázku, zda ve svém pokročilém věku poslouchá ještě svou matku, nebo už ona jej.