Štarnovští radní chtěli již 5. listopadu popřát svému jubilantovi na obecním úřadě. Tomu se však téhož dne ráno udělalo nevolno a upadl na zem. "Všechny nás to překvapilo, protože ještě den předtím byl sám na procházce. Od té doby ležel doma v posteli a tak, jako celý život, odmítal návštěvu lékaře. Chystali jsme se jej navštívit ve středu, ale bohužel se již svých narozenin nedožil," uvedla Dvorská.

"Člověk se musí snažit být i ve vysokém věku aktivní. Jinak by to s ním mohlo být zlé," prozradil Právu letos v březnu senior své krédo. Nejstarší Čech byl patriotem. Narodil se ve Štarnově a se svým synem až do své smrti bydlel v bývalém statku na okraji obce, který dříve patřil jeho otci.

Prací získal tuhý kořínek

"Nejprve u něj pracoval na poli, když statek sám převzal, živil se jako soukromý zemědělec. Později dělal agronoma v zemědělském družstvu, ještě když odešel do důchodu, tak v něm šest let vypomáhal ve stolařské dílně," řekl Právu v březnu třiasedmdesátiletý syn nejstaršího seniora v ČR. "Na poli byla dřina. Jak to u sedláků bývalo. Práce od večera do rána. Člověk však při ní získá tuhý kořínek," dodal tehdy stařík.

Na delší dobu opouštěl Vojtěch Dvorský svou rodnou ves jen málokdy. Zřejmě nejdéle byl mimo jako mladík, když v sedmnácti narukoval. První světová válka byla ve své polovině a Vojtěch Dvorský musel bojovat v Itálii, a to i na Piavě.