„Je naprosto úžasný, vychovává ho matka, takže my s ním nemáme vůbec žádné starosti,“ sdělila zooložka Lenka Václavová. Baqir je jedináček, nemusí se s nikým dělit, a je to znát. „Extrémně přibývá na váze, v průměru 160 až 200 gramů za den. Je nadprůměrně velký, už má přes osm a půl kilogramu,“ dodala zooložka.

Na tatínka – šestiletého lva Matese – ale ještě zdaleka nemá, chybí mu asi tak dva metráky.  „Do této velikosti může dorůst tak ve čtyřech letech,“ podotkla Václavová.

Baqir s ošetřovatelkou

Baqir s ošetřovatelkou

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Lvíče si už užívá nejen mateřského mléka. „Okusuje, co mu tam dáme,“ poznamenala Václavová. „Nejraději má chlupatého králíka, ten mu dělá radost, ale ochutnal už i kuře nebo hovězí,“ dodala.

Vzorná matka

Matce Neyle jsou teprve tři roky a je to její první mládě. „Stará se o něj vzorně od první vteřiny, je neustále s ním. Jde o naprosto bezproblémový odchov,“ pochválila lvici zooložka. Neyla musí mít i pořádnou dávku trpělivosti – Baqir jako jedináček má ke kočkování akorát ji.

Plzeňská zoo ve čtvrtek představila mládě lva berberského, osmitýdenního samečka Baqira.

Plzeňská zoo ve čtvrtek představila mládě lva berberského, osmitýdenního samečka Baqira.

FOTO: Ivan Blažek, Právo

Plzeňskou lví rodinu doplňuje kromě zmíněného Matese sestra Neyly Tamika a její dcera Amira. Ta už ale v západočeské metropoli dlouho nepobude. „Jen něco přes měsíc, pak jede do Rakouska, kde na ni čeká samec,“ upozornila Václavová.

Baqir se ke smečce připojí v lednu, pak jej uvidí i návštěvníci. Za zhruba dva roky ale „půjde do světa“ i on.

Lvi berberští už ve volné přírodě nežijí, do vymření je zachránil soukromý chov marockého krále. „V současnosti je v Evropě chová kolem 30 zoo, ta naše ve volném výběhu od roku 2000,“ uvedl mluvčí plzeňské zahrady Martin Vobruba.

V Česku tento druh úspěšně odchovává ještě zoo v Olomouci, k vidění je i třeba ve Dvoře Králové nebo v Liberci.