„Srdíčko moje, jak se máš?“ volá na Jonathana veterinářka Catherine Manová během své pravidelné týdenní návštěvy. Na trávníku georgiánského sídla guvernéra ostrova natahuje Jonathan svůj dlouhý vrásčitý krk a mladá žena jej ochotně hladí. „Je to můj VIP, můj nejdůležitější pacient,“ vykládá Manová, která je jedinou veterinářkou na tomto maličkém a izolovaném britském území, ležícím v půli cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou.

Jonathan je „institucí“ a pravděpodobně nejznámější ze 4500 obyvatel ostrova. Skví se na minci v hodnotě pěti centů i na místních razítkách. Postavení turistické hvězdy jej opravňuje být hýčkán: stravu mu připravuje guvernérova kuchyně – mrkev, salát, okurky, jablka a hrušky.

„Má asi nejlepší ovoce a zeleninu ze všech obyvatel ostrova,“ žertuje veterinářka – většinu potravin na ostrov dovážejí lodě.

Jonathan si dokáže užívat života i v pokročilém věku.

Jonathan si dokáže užívat života i v pokročilém věku.

FOTO: Profimedia.cz

Okolnosti příchodu této želvy obrovské, původem ze Seychel, na Svatou Helenu zůstávají tajemstvím. Ale je jisté, že Jonathan už dávno překračuje průměrný věk 150 let, kterého se želvy obrovské dožívají.

V čem tkví tajemství této dlouhověkosti? „Plazi mají pomalý metabolismus, dýchají pomalu, dají si na čas, aby se nakrmili, uzdravili i zestárli,“ vysvětluje veterinářka. Navíc Jonathan „má nesmírně klidný život, s minimem stresu“. Tráví svůj čas na trávníku guvernérovy usedlosti s výhledem na Atlantik a možná se tento klid promítá i do dlouhověkosti.

Samec je slepý, ztratil čich, ale sluch má v pořádku a stále má rád dámskou společnost, ujišťuje guvernérka Svaté Heleny Lisa Phillipsová: „Pravidelně slýchám, jak na trávníku dovádí s (želví samicí) Emmou. Na to musím dávat pozor, protože se může stát, že se želvy, když přistoupí k akci, svalí na záda a nedokážou se převrátit. Ale to nemám v popisu práce!“

Před lety se Jonathan během podávání čaje rád stěhoval pod rozestavěné stolky v zahradě usedlosti. „Bylo vidět, jak se stoly hýbou i s naservírovaným pitím,“ vypráví guvernérka.

Až se naplní Jonathanův čas, jeho krunýř bude zakonzervován a vystaven. Nekrolog je už nachystán.