Oznámení vydala kancelář Harryho otce, následníka trůnu prince Charlese. Upřesnila, že 33letý Harry a 36letá Markleová se zasnoubili tento měsíc. Harry se prý setkal se svou babičkou, královnou Alžbětou II. a dostal požehnání také od rodičů své vyvolené. Žít bude pár podle oznámení v domě Nottingham Cottage, který je součástí areálu Kensingtonského paláce.

Přesný termín svatby má být oznámen „v pravý čas”. Úřad britské premiérky předem jen uvedl, že na den sňatku neplánuje dát Britům den volna, jak tomu bylo v případě svatby prince Williama.

Princ Harry se svou partnerkou Meghan Markleovou.

Princ Harry se svou partnerkou Meghan Markleovou.

FOTO: Profimedia.cz

Harry, mladší Williamův bratr, je pátý v pořadí následnictví trůnu. Vztah s rozvedenou Američankou oficiálně potvrdil loni v listopadu. Letos v září se v Kanadě poprvé oficiálně objevili spolu na veřejnosti u příležitosti charitativní soutěže invalidních válečných veteránů.

Harry: Požádal jsem ji u pečení kuřete

V pondělí odpoledne Harry a Meghan v zahradě Kensingtonského paláce poprvé předstoupili coby snoubenci před objektivy novinářů. Harry řekl, že je „nadšený”. Jeho snoubenka, která přišla v bílém kabátě, uvedla, že je „tak šťastná”.

Veřejnosti ukázala také zásnubní prsten. Podle agentury AP jsou v něm i dva diamanty, které patřily Harryho matce, princezně Dianě. Na otázku, zda byla žádost o ruku romantická, princ odpověděl, že „samozřejmě” byla.

Zásnubní prsten Meghan Markleové, snoubenky britského prince Harryho

Zásnubní prsten Meghan Markleové, snoubenky britského prince Harryho

FOTO: Toby Melville, Reuters

V prvním společném rozhovoru, který snoubenci poskytli BBC, Markleová uvedla, že byla - „jakkoli to může znít naivně” - naprosto nepřipravená na míru pozornosti, kterou jejich vztahu věnovala britská média. Harry řekl, že plánují mít v budoucnu děti a prozradil i podrobnosti o okamžiku, kdy svou nastávající požádal o ruku.

Princ poklekl před svou vyvolenou během běžného večera, kdy se „snažili upéct kuře”. Odpověď přišla okamžitě. „Nenechala mě ani domluvit,” řekl Harry. Podle Markleové byla princova žádost „přirozená a velmi romantická”.

Britský princ Harry se svou snoubenkou Meghan Markleovou při prvním společném rozhovoru pro televizi BBC

Britský princ Harry se svou snoubenkou Meghan Markleovou při prvním společném rozhovoru pro televizi BBC

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Průměrná herečka, napůl černoška

Markleová se narodila a vyrůstala v Los Angeles, studovala ve státě Illinois a žila v Kanadě. Její otec je běloch, její matka černoška. Pozornost, jakou média věnovala jejímu rasovému původu, označila Markleová za skličující.

Jako herečka je známá především z právnického seriálu Kravaťáci, kde hraje atraktivní asistentku Rachel Zaneovou. Agentura DPA poznamenala, že je považována za průměrnou herečku. Američanka se už v roce 2011 provdala za filmového producenta Trevora Engelsona, se kterým se v roce 2013 rozvedla.

Britský princ Harry při společném fotografování se svou snoubenkou Meghan Markleovou u Kensingtonského paláce

Britský princ Harry při společném fotografování se svou snoubenkou Meghan Markleovou u Kensingtonského paláce

FOTO: Toby Melville, Reuters

„Královna a vévoda z Edinburghu mají z dvojice velkou radost a přejí jim hodně štěstí,” prohlásil Buckinghamský palác. Harryho bratr princ William a jeho choť Kate uvedli, že jsou z páru nadšení. K zásnubám princi a jeho vyvolené poblahopřála i premiérka Theresa Mayová.

Také rodiče budoucí nevěsty projevili radost. Její otec je hollywoodský osvětlovač a matka pracuje jako učitelka jógy a psychoterapeutka, napsala agentura AP.

Proměna bouřliváka Harryho

DPA zdůraznila, že Harry prodělal změnu svého vzhledu. Dříve na sebe „večírkový princ” upozorňoval skandály, dnes podporuje ryšavý účastník misí v Afghánistánu válečné veterány, děti infikované virem HIV a duševně nemocné. Mnoho Britů okouzluje svou otevřeností a srdečností - stejně jako kdysi jeho matka princezna Diana, soudí DPA.

Harry měl v minulosti nejméně dvě vážnější známosti - s Chelsy Davyovou a Cressidou Bonasovou. V obou případech ale vztahy ztroskotaly, podle mnohých partnerky nezvládly nepřetržitý zájem médií.