Do lesa chodil Nilsson s kamerou pravidelně. Přál si totiž vzácné zvíře natočit. Podle odhadů žije ve Švédsku zhruba 400 tisíc losů, ale pouze stovka jich je čistě bílých. „Vidět takové statné zvíře zblízka je zážitek,“ svěřil se Nilsson rozhlasové stanici Sverigeradio.

Navzdory tomu, že vzácná zvířata jsou zcela bílá, nemusí jít u losů vždy pouze o případ albinismu. Za neobvyklé zbarvení většinou může recesivní gen, který se u některých jedinců občas projeví.

Efter tre års letande blev det äntligen napp för Hans Nilsson i Eda. Igår kväll kom den vita älgtjuren simmandes rakt mot hans kamera. Här är filmen! /helgreporter Annika

Zveřejnil(a) P4 Värmland Sveriges Radio dne 12. srpen 2017

Losů se sněhobílou srstí ale může postupně přibývat. Důvodem jsou lovci. Ti totiž střílí losy ve velkém, ty bílé ale nechávají z úcty nebo pověrčivosti na pokoji. „Je to něco na způsob šlechtění psů,“ řekl pro National Geographic profesor Göran Ericsson ze Švédské zemědělské univerzity.

Pro losy jsou totiž lidé jedinými nepřáteli. Jejich lovci tak vlastně provádějí přírodní výběr, ve kterém zvýhodňují světle zbarvené jedince. Podobných záběrů, jaké zachytil Hans Nilsson, tak bude v budoucnu možné spatřit mnohem víc.