Národní muzeum hovínek (National Poo Museum), které zahájilo provoz letos v březnu v zoologické zahradě v Sandownu na ostrově Wight, vytvořila skupina umělců ze sdružení Eccleston George.

Lidé jsou výkaly znechuceni, ale zároveň jsou jimi hluboce fascinováni.Daniel Roberts z Národního muzea hovínek

Tato skupina, která obvykle vytváří interaktivní výstavy ve školách a v zoologických zahradách, hledala nový projekt, který by se mohl postarat o jistý příliv zisku pro její členy.

Liščí exkrement

Liščí exkrement

FOTO: National Poo Museum - Ian Boyd

Hádanky ve Švédsku, jakému zvířeti to patří

S nápadem na muzeum přišel člen sdružení Daniel Roberts, když se potuloval po Švédsku a narazil na záhadný zvířecí trus. „Všichni se zastavili a snažili se hádat, od jakého je zvířete. Nakonec se ukázalo, že je liščí,” vzpomíná Roberts.

Ohromilo ho, jak zaujatí byli touto záležitostí jeho společníci. „Lidé jsou výkaly znechuceni, ale zároveň jsou jimi hluboce fascinováni,” dodal. A zrodilo se Národní muzeum hovínek.

Daniel Roberts, který s nápadem na muzeum přišel, ukazuje lví trus.

Daniel Roberts, který s nápadem na muzeum přišel, ukazuje lví trus.

FOTO: National Poo Museum - Ian Boyd

Je to ovšem spíš výstava než muzeum, která zabírá jednu místnost v zoologické zahradě, kde bude otevřena do konce léta. Ani pak neskončí spláchnutím do záchodu - ale naopak se vydá na cesty.

Dvacet vzorků včetně požitého sáčku

Návštěvníci se v muzeu mohou seznámit se zhruba dvěma desítkami vzorků trusu různých zvířat včetně například holuba, promyky anebo lva. Každý vzorek je zavěšený v kouli z průhledné umělé pryskyřice a dá se stisknutím vypínače nasvítit.

Zde se jen domnívají, že jde o dílo havrana...

Zde se jen domnívají, že jde o dílo havrana...

FOTO: National Poo Museum - Ian Boyd

FOTO: National Poo Museum - Ian Boyd

Než byly vzorky tímto způsobem uchovány, bylo třeba je vysušit. Ptačí trus uschl rychle, ale kravinci to trvalo asi týden a lví trus usychal skoro dva týdny.

Jeden ze zajímavějších vzorků od racka stříbřitého v sobě má zapletený bílý objekt. „Ta bílá část je zbytek plastového sáčku,” říká Nigel George, jeden z umělců sdružení Eccleston George. „To nám vypráví příběh o tom, co lidské bytosti páchají na životním prostředí naší planety.”

Informace nejen o rakovině

Muzeum také přináší například informace o rakovině tlustého střeva, o významu udržovat odpadní roury průchozí a nezablokované, plus další užitečné střípky informací o výkalech.

Děti si výstavu oblíbily.

Děti si výstavu oblíbily.

FOTO: National Poo Museum - Ian Boyd

„U dětí to má ohromný ohlas,” říká Bill Cane, další z členů sdružení. „Emotikon s hovínkem je teď hrozně oblíbený a naše muzeum, jak se zdá, se veze na téhle vlně.” A to do té míry, že se - jak říká Cane - jedno z dětí přišlo podívat na jejich expozici s plyšovou hračkou v podobě daného emotikonu.