Pro zajímavost Eiffelova věž měří bez antény přesně 300 metrů (anténa má dalších 24 metrů). Kdybyste si stoupli na její špičku v závrtu, byli byste „na mělčině”.

Až doposud se mělo za to, že největším podvodním závrtem na světě je Dean's Blue Hole na Bahamách, který je hluboký 202 metrů. Páteční oznámení čínských vědců jej však nemilosrdně odsouvá na druhé místo. Závrt se nachází blízko Paracelských ostrovů, na které si vznášejí nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam.

Čínští experti zkoumali rozměry této modré díry během svých výzkumů v srpnu 2015 a v červnu 2016, uvedl web. K určení hloubky používali sonary určené pro větší hloubky, podvodní roboty a kamery. Hloubku tak mají prý změřenou skutečně přesně na centimetr.

Nejznámější závrt leží v Belize

Kromě hloubky se měřila i šířka závrtu. Ta činí 130 metrů v horní části a 36 metrů na dně. Experti dodali, že v podmořské jeskyni objevili okolo 20 živočichů.

Velká modrá jáma ležící u břehů Belize

Velká modrá jáma ležící u břehů Belize

FOTO: Profimedia.cz

Nejznámějším závrtem na světě je pravděpodobně Velká modrá jáma ležící nedaleko břehů středoamerického Belize. Proslavil ji svými výzkumy známý mořský biolog Jacques-Yves Cousteau, který její hloubku změřil na 124 metrů. Je dodnes neoficiálním symbolem této maličké, ale půvabné země.