Dnes 69letý Joaquín Garcia začal pracovat v roce 1990 ve vodárenské společnosti, v níž bylo akcionářem město, uvedl web listu El Mundo. V roce 2010 se mu radnice chystala udělit ocenění za 20 let služby, jenže vyšlo najevo, že se naposledy objevil v práci v roce 2004. I přesto ale dál pobíral roční plat ve výši 37 tisíc eur.

„Mysleli jsme si, že na něj dohlíží vodárenská společnost,“ uvedl k případu Jorge Blas Fernandez, jenž byl ve městě zástupcem starosty v letech 1995 až 2015.

Ve vodárenské společnosti si zase jako v dokonalé frašce mysleli, že Garciu má na starosti radnice, a tak manažer firmy, který měl kancelář naproti povedenému úředníkovi, neřešil, že ho několik let neviděl.

Případ tak šel v roce 2010 k soudu, který tento týden rozhodl o Garciově vině. Španěl se hájil tím, že do zaměstnání každý den přišel, ale neměl tam co na práci. Nikomu to prý nenahlásil kvůli tomu, že měl rodinu a jen těžko by si hledal jinou práci. Místo toho se tak věnoval četbě, hlavně studoval filosofii.

Soudu to ale nestačilo a udělil mu pokutu 27 tisíc eur, což odpovídá jeho příjmu po zdanění. Vyhozen být nemohl, protože již odešel do důchodu.