Maxipes Fík je maskotem města, autor známého televizního večerníčku Rudolf Čechura žil na Kadaňsku.

"Vyhlásíme soutěž na vytvoření sochy Maxipsa Fíka, která by měla být umístěna na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Dohodli jsme s autorem kresby této postavičky panem Jiřím Šalamounem, že bude v komisi, bohužel už ale není v tak dobrém zdravotním stavu, aby mohl jet k nám do Kadaně. Návrhy tak pošleme k němu a on s právem veta rozhodne, které z návrhů jsou vhodné ke zpracování. Ty pak vyhodnotíme a nejlepší návrh by měl stát na nábřeží," řekl v pondělí starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

Způsob zpracování sochy není v soutěží nijak omezen, není tak zatím jasno o její velikosti ani dalších detailech provedení. Jediným omezením je tak rozpočet, který město stanovilo na maximálně jeden milión korun. Návrhy mohou výtvarníci posílat do 29. dubna, pokud se z návrhů podaří některý vybrat, socha by se na nábřeží měla objevit v září letošního roku.

Postava Maxipsa Fíka je s Kadaní spojena prostřednictvím autora večerníčkového seriálu Rudolfa Čechury, který žil v dnes již zaniklé obci Ahníkov nedaleko Kadaně. Svou hereckou kariéru v Kadani začal i Josef Dvořák, který večerníček namluvil.