Ve studii zveřejněné v prestižním magazínu Royal Society Open Science popsali oceánografové zvukové projevy velryb, jejich potravní návyky a preference při výběru místa výskytu v pobřežních vodách Madagaskaru.

„Během let tu bylo pár možných pozorování těchto velryb, ale žádné nebylo potvrzené. Vypadá to, že se vyskytují ve vzdálených místech a je těžké je spatřit, protože jsou malé,“ uvedl o zhruba 10 metrů velké velrybě hlavní autor studie Salvatore Cherchio.

Balaenoptera omurai poprvé identifikovali v Japonsku v roce 2003 na základě DNA vzorků z koster z předchozích výzkumných a loveckých expedic.

Vzácná velryba byla často zaměňována za podobně vypadajícího plejtváka Brydeova. Tohoto omylu se dopustil i Cherchio se svým týmem, ale z kvalitních fotografií a videí nakonec poznali, že sledují mnohem vzácnější druh, což jim následně potvrdily vzorky DNA.

Cherchio se během listopadu vrátil do terénu a doufá, že se mu na výzkum podaří navázat. Především by chtěl určit, jak velká populace těchto velryb se pohybuje v okolí Madagaskaru.