Většina experimentů, které byly provedeny dosud, probíhala v laboratoři. Jenže psycholožka Olivia Maynardová z Bristolské univerzity se rozhodla pro práci v terénu. Vyrazila za lidmi do barů, měřila u nich obsah alkoholu v krvi analyzátorem dechu a nechávala je hodnotit lidi kolem pomocí tabletu.

Lidé hodnotili přítomné ťukáním na hodnoty v tabletu, aniž okolí tušilo, jak je hodnoceno. Vše probíhalo anonymně. A výsledek? Lidé pod vlivem alkoholu nehodnotili jako atraktivnější ty jedince, kteří byli hodnoceni jako málo atraktivní střízlivými.

Doktorka Maynardová věří, že její studie je vědecky velmi cenná proto, že se nejedná o experiment v laboratoři a že nezahrnuje ovlivňování pokusných osob instrukcemi. Jedince v barech totiž vybírala už opilé a nemohli se tedy na pokus připravit a ovlivnit ho kognitivně. Navíc jim alkohol nepodávala, lidé pili sami, ona jen měřila pomocí analyzátoru, kolik mají etanolu v krvi. A ke všemu je to bavilo a ochotně se do projektu zapojovali.

„Důležitým rozdílem mezi laboratorním pokusem a současnou studií je, že si tady lidé řídili sami, kolik toho vypijí a co, zatímco v laboratoři se podává vždy určité množství alkoholu či placebo drink,“ tvrdí Maynardová.