Třicetiletá Ng Lai Yingová obvinila policejního inspektora Chana Ka Po, že jí během březnových protestů sáhl na ňadra. Soud ale obvinění otočil proti ní a rozhodl, že do něj úmyslně strčila vlastním poprsím, aby ho pak mohla obvinit z napadení – a poslal ji na tři měsíce a 15 dní do vězení.

Deník South China Morning Post citoval soudce, podle něhož Yingová „použila svou ženskou identitu, aby podpořila obvinění, že ji policista zneužil“. Dále uvedl, že pokud by „nevynesl odstrašující trest, veřejnost by si chybně mohla myslet, že napadení policisty během protestů je triviální záležitost“. Po vynesení rozsudku se prý měl stát terčem výhružek vůči své osobě.

Podprsenky si vzali ženy i muži

Podprsenky si vzali ženy i muži.

FOTO: Tyrone Siu, Reuters

Do nedělních protestů před policejní stanicí se zapojilo asi 200 lidí obojího pohlaví, kteří si buď oblékli podprsenku, anebo s ní mávali ve vzduchu na znamení toho, že ňadra nejsou zbraň. Rozhodnutí soudu je podle protestujících jednoduše „směšné“.

„Proto jsme vymysleli tenhle podivný způsob, jak dát světu najevo, jak je to směšné,“ řekl agentuře AFP učitel v důchodu James Hon, a dodal, že to bylo poprvé v životě, co měl oblečenou podprsenku.

„Ano, to, že jsem si oblékl podprsenku, vypadá na muži dost ohavně,“ řekl místním novinářům další z protestujících. „Ale není to zdaleka tak ohavné, jako rozhodnutí soudu, který mířil na jelena a střelil kozla,“ dodal.