Orangutana jménem Budi z Indonésie měla jeho majitelka jako domácího mazlíčka. Žena mu prý ze strachu nedávala žádnou pevnou stravu a držela ho v kleci, která pro něj byla miniaturní.

„Žádný živý tvor by neměl být nucen žít v nesnesitelné bolesti a utrpení dlouhé měsíce. A nejméně ze všech bezbranné mládě orangutana, bez milující matky, která by ho utěšila,“ uvedl Alan Knight, šéf charitativní organizace na záchranu zvířat International Animal Rescue, kde se nyní primát z traumatu vzpamatovává.

Malému Budimu se nedostávalo potřebných živin ke správnému vývoji. Měl oteklé končetiny a tělo nafouklé tekutinou z podvýživy. Byl naprosto neschopný se pohybovat, dokonce se ani sám neposadil. Přitom v jeho věku by měl být dostatečně silný na šplhání a houpání se na stromech.

„Když náš tým Budiho vyndal z klece na Borneu, aby se připravil na cestu do našeho záchranného centra, jeho oči se doslova zalily slzami a vykřikl bolestí,“ dodal Knight. Ošetřovatelé nyní věnují péči o malého orangutana veškeré úsilí a věří, že se jeho stav bude zlepšovat. Zároveň však prosí veřejnost o finanční pomoc na jeho ošetřování.

Slon trpěl v zajetí 50 let

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Padesát let týraný slon si nyní užívá svobodu ve společnosti pěti samic

Loni v létě vyvolal obrovský rozruch příběh slona Raju z indického státu Uttarpradéš, který byl rovněž držen v zajetí a týrán. Když ho záchranáři po 50 letech utrpení v řetězech osvobodili, plakal štěstím.