Arturo žije v zoo v Mendoze přes 20 let, během nichž se stal maskotem zahrady. Ačkoli je nádrž v jeho výběhu hluboká jen 50 centimetrů, nezdá se, že by vedro, které snášel dlouhá léta, bylo jeho největším problémem.

Trpí především kvůli absenci příslušníka svého druhu. Od doby, co ze světa odešla Pelusa, se jeho chování viditelně změnilo.

„Je vidět, že z toho šílí. Pohybuje se jako lední medvědi, kteří jsou ve stresu. Natočili ho, jak hýbá hlavou dopředu a dozadu způsobem, který značí rozrušení,“ uvedla pro Winnipeg Free Press argentinská profesorka Fernanda Arentsenová, která učí na univerzitě ve Winnipegu.

Nemusel by prý přežít

Právě do zoo v tomto kanadském městě se Arturo mohl stěhovat, ale jeho domovská zoo přesun zablokovala. Její zástupci si totiž myslí, že pro medvěda by byl přesun vzhledem k jeho pokročilému věku riskantní a je velká pravděpodobnost, že by ho nepřežil.

„Chceme předejít velké chybě, jakou by mohla být jeho smrt během cesty nebo po přesunu. Musíte zvážit všechna rizika,“ řekl ředitel zahrady Gustavo Pronotto.

Ochránci přírody i přesto tlačí na jeho přesun a organizace Greenpeace dokonce uspořádala petici, kterou podepsalo 160 tisíc lidí. Zatím však zůstává v zoo v Mendoze.