Nemá ještě jméno, lidé ho zatím naživo nemůžou vidět, i tak je ale jasné, že v pražské zoologické zahradě roste a nabírá na síle nový oblíbenec davů. Anebo oblíbenkyně? Těžko říci.

Kakadu palmový

Kakadu palmový v pražské zoo

FOTO: Tomáš Adamec/Zoo Praha

„Nad jménem jsme zatím nepřemýšleli, protože zatím neznáme jeho pohlaví. Tudíž nepadla opravdu ani spekulativní jména,“ informoval Novinky mluvčí Zoo Praha Michal Šťastný.

Povedené fotky

Jeho výjimečně roztomilého vzhledu si však lidé všimli zejména díky fotografiím, které pořídil fotograf Tomáš Adamec. V nich se totiž kloubí kvalitní „řemeslná“ práce fotografa s výjimečným objektem, který je pro zoo poměrně unikátním úspěchem.

Malý kakadu palmový musí ještě vyrůst, než se ukáže turistům.

Malý kakadu palmový musí ještě vyrůst, než se ukáže návštěvníkům zoo.

FOTO: Tomáš Adamec/Zoo Praha

„Musím přiznat, že se ty fotografie Tomášovi vážně povedly. Nechtěl bych zatím předbíhat, ale asi se spolu pobavíme o tom, jaké fotografické soutěže by se mohl s vybraným snímkem zúčastnit. Určitě však plánujeme, že se tento papoušek objeví na dárkových předmětech prodávaných v zoo,“ informoval Novinky ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nová expozice

A kdy že ho lidé uvidí na vlastní oči? Tak v tom zatím úplně jasno není. Nyní o něj pečují chovatelé a plánuje se, že by se měl časem přemístit do nové expozice exotického ptactva. Tam ale rozhodně nebude jediným vzácným kouskem. Arové Learovi či amazoňané jamajští – to budou další velká lákadla.

Ara Learův

FOTO: Tomáš Adamec/Zoo Praha

Arové patří do skupiny nesmírně vzácných velkých, modře zbarvených papoušků, kterých v divočině zůstává jen pár set. Amazoňané mají v rámci pražské zoo výjimečné postavení. Zoo byli v roce 2005 předáni dva samci a jedna samice, kteří byli nelegálně převáženi v plastových dózách z jamajského Kingstonu do Prahy. Po zdárné aklimatizaci se začali v roce 2008 rozmnožovat.

Amazoňan jamajský

Amazoňan jamajský

FOTO: Antonín Vaidl/Zoo Praha

Aktuálně je Zoo Praha jedinou institucí na světě, kde se amazoňané jamajští pravidelně rozmnožují, a pražská mláďata obohatila chovy nejen v českých zoo, ale i v Belgii či na Kanárských ostrovech. Zatím se povedlo odchovat celkem 17 mláďat.