„Měla to nahnuté už od chvíle, kdy se narodila. Mohla zemřít už pár dní po porodu,“ uvedla dívčina matka Adriana. Překvapení byli i lékaři, kteří se s její dcerou během let setkali.

„Když jsem jí poprvé viděl jako malou holčičku, byl jsem překvapený. V té době jsem za sebou měl 30 let praxe, ale s podobným případem jsem se nesetkal. Když otevřela ústa a neviděl jsem tam žádný jazyk, říkal jsem si, jak může být naživu,“ řekl doktor Frederico Salles.

Tým lékařů se snažil dívce pomoct přes deset let, ale všechny způsoby léčby selhaly. Nakonec přišly na řadu dvě nestandardní operace, při kterých byly dívce rozšířeny brada a čelist, aby se v ústní dutině vytvořilo víc prostoru. Také dostala speciální rovnátka.

Je nadějí i pro ostatní

Práce lékařů byla úspěšná, dokonce se dočkala i publikace v prestižních odborných časopisech. Dívce se ulehčilo a může žít o něco plnohodnotnější život.

„Můžu lépe mluvit, kousat a komunikovat. Teď studuji, vedu normální život a jsem připravena čelit všem jeho výzvám,“ řekla Austriela.

Její případ se donesl i ke stejně postižené Američance jménem Kelly, která nedovolila zveřejnit víc než své křestní jméno. Už odletěla do Brazílie a podstoupí léčbu u už jednou úspěšného týmu lékařů.