Video, které natočila kamera na helmě zachránce, ukazuje lyžaře, jak sjíždí svah mimo sjezdovku. Po chvíli se náhle uvolnila masa sněhu, lyžaře srazila a odnesla ho o několik desítek metrů níže.

Zbylí členové skupiny byli v pohotovosti. Okamžitě přepnuli lavinový vyhledávač na přijímání signálu zasypaného, jeden z nich se pak vydal na jeho záchranu. Nešťastný lyžař zvládl vystrčit ruku ze sněhu, nalezení jeho pozice tak bylo rychlé.

Vykopávání plastovou lopatkou nebylo jednoduché, zachránce i zasypaný museli dávat pozor na propadnutí se do měkkého sněhu. Po několika desítkách vteřin se podařilo odhrabat dostatečné množství sněhu a zasypaného lyžaře pomocí hůlky vytáhnout.

Málem zpanikařil

„Když se sníh uvolnil, byl jsem bezmocný. Hlavou mi proběhlo všechno, co jsem kdy slyšel nebo si přečetl o lavinách – hlavně se snažit zůstat na zádech, nohama dolů ze svahu a být co nejvíce nahoře,“ uvedl lyžař pro Sierra Avalanche Centre, které později zveřejnilo pod podmínkou anonymity video a další podrobnosti o nehodě, aby pomohlo dalším lyžařům vyhnout se těmto problémům.

„Všechno okolo mě bylo černé a měl jsem velké nutkání panikařit. Poté, co jsem si několikrát zopakoval, abych zůstal v klidu, jsem byl schopen prorazit rukou sníh a vytvořit si tak alespoň nějaký přístup vzduchu. Pak už jsem mohl jenom čekat. Měl jsem velké štěstí,“ dodal lyžař.