Spící děvy, které se projektu oživujícího slavnou pohádku zúčastnily, musely předem podepsat prohlášení, že se provdají za toho člověka, jehož polibek je probudí. Se sňatkem pak museli oficiálně souhlasit i návštěvníci, kteří zatoužili dívkám polibek dát. Výsledkem měl být zrod opravdové lásky.

Šípková Růženka Jana Guržijová však připravila všem přítomným a údajně i pořadatelům velké překvapení. Své oči spontánně otevřela, když ji tento čtvrtek políbila Katja, která si od polibku slibovala především novou zkušenost.

„Byl to opravdu velmi rychlý okamžik a nerozmýšlela jsem se tedy dlouho. Když jsem před sebou viděla dívku, samozřejmě mě to překvapilo. Stejně tak by mě ale v tu chvíli asi překvapil i neznámý muž,“ prozradila agentuře Reuters Guržijová.

Výsledek prý překvapil i autora

Příslib, že si spící kráska vezme svého „zachránce“, nabyl zcela nového rozměru. Podle médií ovšem ani jedna ze zmíněných žen není lesba a ukrajinské zákony navíc zakazují sňatky stejného pohlaví. Zakončení výstavy, které vypadá, jako by přesně zapadalo do připraveného pobuřujícího scénáře, prý překvapilo i samotného autora akce Polataika.

„Upřímně jsem v žádný sňatek ani nedoufal, protože je to závažná věc. To, co se nakonec stalo, je nechutně krásné. Myslím, že budou následovat překážky, výsledek je totiž v rozporu s Ukrajinskými právy. Doufám, že to tedy ve společnosti alespoň rozvíří debatu o partnerství lidí stejného pohlaví. Nyní je pouze na těch mladých ženách, jak se rozhodnou jednat. Má role jako umělce tímto skončila,“ uvedl umělec.