Terapie úžasem, přesně to by jednou mohlo být odborníky "předepisováno" pro překonání stresujících vlivů moderního uspěchaného života. Úžas je emocionální prožitek, který člověk cítí, když se setká s něčím ohromným či výjimečným, co dokáže krátkodobě změnit jeho duševní rozpoložení.

Mezi obdobné momenty může patřit například výhled na rozlehlý Grand Canyon, pohled na polární záři, setkání s divokým zvířetem či i jen zadívání se do magického výjevu zářících hvězd na tmavé noční obloze.

Setkání s divokým zvířetem může ve člověku vyvolat velmi silný prožitek.

Setkání s divokým zvířetem může ve člověku vyvolat velmi silný prožitek.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Moment úžasu má podle studie schopnost přikovat mozek k prožívání daného momentu, a tím pádem zpomalit vnímání toku času.

Studie na několika skupinách dobrovolníků prokázala, že lidé, kteří prošli úžasem, měli dojem, že mají více času. Díky tomu se stali trpělivějšími, méně materialistickými a byli ochotnější obětovat část svého času pomoci ostatním.

Trocha úžasu vylepšuje život

"Lidé stále více řeší a vnímají pocit nedostatku času, který se podepisuje na jejich zdraví i pocitu spokojenosti. Výzkum nám prokázal, že silné prožívání aktuálního momentu mění vnímání běhu času. Úžas pak v lidech snižuje neklid a silný prožitek v krátké chvíli dodává pocit, že má člověk více času," uvedla pro magazín Psychological Science vedoucí práce Melanie Ruddová ze Stanfordské univerzity v Kalifornii.

I pouhý průlet ultralehkým letadlem nad zajímavými místy může v člověku změnit vnímání času.

I pouhý průlet ultralehkým letadlem nad zajímavými místy může v člověku změnit vnímání času.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

"Navíc je velmi důležité, že změna vnímání času v lidech způsobuje silnější odhodlání pomáhat ostatním a podílet se na činění dobra místo snahy o materiální zisk. Malá dávka úžasu navíc dala dobrovolníkům také krátkodobý pocit uspokojení ze svého života," dodala psycholožka.